Ha hihetünk Boris Johnson brit miniszterelnöknek, London részéről véget érnek a brexittárgyalások,

Zelenszkij nem hagyott fel a követelőzéssel
Az ukrán elnök már az oroszok helyett is döntene.
Ha hihetünk Boris Johnson brit miniszterelnöknek, London részéről véget érnek a brexittárgyalások,
a brit delegáció „kisétál” a megbeszélésekről, ha október 15-ig, azaz csütörtökig nem sikerül megállapodást elérni.
Márpedig erre nagyon kevés esély mutatkozik a tárgyalások eddigi eredménytelensége és a főszereplők megnyilatkozásai alapján. Bár mind a londoni kormány, mind a huszonhét uniós tagállam nevében tárgyaló Európai Bizottság is azt hangsúlyozza, hogy a megbeszélések sikeres lezárásában érdekeltek, a felek azt is világossá tették: nem hagyják zsarolni magukat.
Az EU nem megy bele rossz üzletbe
– fogalmazott például a napokban Michael Roth német EU-ügyi miniszter, mondván: a megállapodás elmaradása elsősorban a szigetország számára lesz „fájdalmas”. – Eleget játszadoztunk, minden forgatókönyvre felkészültünk – hangoztatta Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter.
– Nem fogunk bármi áron megállapodni
– közölte úgyszintén Michael Gove, a brit kormány miniszteri rangú kabinetfőnöke.
Az Egyesült Királyság ugyan január 31-én, negyvenhét évnyi tagság után hivatalosan elhagyta az EU-t, ténylegesen továbbra is alkalmazza annak jogszabályrendszerét mindaddig, amíg nem jön létre közöttük szabadkereskedelmi megállapodás, illetve más – például belügyi, igazságügyi, biztonsági – kérdésekben történő egyezség. London ragaszkodik ahhoz, hogy az új szerződés január elsején életbe lépjen, ehhez legkésőbb november elejéig kellene megállapodni, hogy a fennmaradó két hónapban az Európai Parlament és a nemzeti parlamentek is jóvá hagyhassák az egyezményt.
Amennyiben nem sikerülne megállapodásra jutni, január elsejétől a Kereskedelmi Világszervezet szabályai szerint folyna tovább a kereskedés a szigetország és az EU között, vagyis vissza kellene állítani a határokon a vámellenőrzési pontokat, illetve az EU alkalmazná azokat a kvótáit, amelyeket külső országokkal szemben vetett ki.
– Ha nem lesz vámmentes a kereskedelem, az előző évek magyar–brit áruskálája alapján a termékek körülbelül hat százalékára fognak kivetni vámot. Mindenképpen lesz valamiféle negatív hatás, de úgy gondolom, a magyar gazdaságot az EU-s átlagnál kisebb mértékben fogja sújtani a brexit
– mondta még januárban a Magyar Nemzetnek Takács Szabolcs, Magyarország brexitügyi miniszteri biztosa.
Miközben a brit és az uniós delegáció ezen a héten is folytatják tárgyalásaikat, az EU csütörtökön kezdődő csúcsértekezletén is a brexitről vitatkoznak az uniós állam- és kormányfők. Mint lapunk is beszámolt róla korábban, a vállalatoknak nyújtott állami támogatások és a halászat terén vannak a legnagyobb nézeteltérések.
A brit kormány nem akar alkalmazkodni az uniós versenyjogi szabályokhoz,
s állami támogatásokat nyújtana a brit vállalatoknak – például a walesi acélgyáraknak vagy a közép-angliai autógyártóknak –, tisztességtelen előnyben részesítve őket. Másrészt a szigetország az európai hajókat nem akarja beengedni a vizeire, az Európai Unió ebben az esetben pedig nem engedi be a brit termékeket az európai piacra. Franciaország állítólag emiatt vétóval fenyegetőzik, hiszen a franciák által kifogott halak negyede brit vizekről származik.
Az ukrán elnök már az oroszok helyett is döntene.
Aktívvá vált egy ismert vulkán.
A művelet során életét vesztette egy búvár.
A rakétagyártás legkiemelkedőbb elméi Oroszországban vannak, és ezt nem Putyin mondta.
Ezt gondolják a magyarok az új pápáról – videó
Súlyos balhé: egymással üvöltözött a Fradi edzője és játékosa + videó
Végre megtette Szabó Zsófi, amire mindenki várt: ledobta a textilt
Ausztria olyat tesz, amit Magyarország soha: akkora a baj, hogy már a családok támogatásán is spórol az osztrák kormány – ennyi pénzt vesznek el tőlük
Máris kiszivárgott egy titok XIV. Leó pápáról
Négy európai vezető megpróbálta befenyíteni Oroszországot – a Kreml válasza egy kőkemény gyomrossal ért fel
Gulácsi Péter mindent elveszített, Lőw Zsolttal nem beszél magyarul
Az illat, amit gyűlöl a poloska: ez a növény örökre elűzi az otthonodból
A Szoboszlaival balhézó Arda Güler újra üzent: „Gyalázol? Szétzúzlak!”
Szoboszlai és Szalah mit csinált a Liverpool edzésén?! Ezt a klub sem titkolja el! + videó
Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött
A kémüggyel lehelnének életet a besült atombombába
Az ukrán elnök már az oroszok helyett is döntene.
Aktívvá vált egy ismert vulkán.
A művelet során életét vesztette egy búvár.
A rakétagyártás legkiemelkedőbb elméi Oroszországban vannak, és ezt nem Putyin mondta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.