Ismét Budapestet és Varsót állítja pellengérre a nemzetközi sajtó
Manfred Weber keményen kritizálta Magyarországot és Lengyelországot. Világsajtó-szemle.

A Frankfurter Rundschau oldalán cikk jelent meg arról, hogy Manfred Weber keményen kritizálta Magyarországot és Lengyelországot a vétóval való fenyegetésük miatt. A két ország azon új klauzula ellen védekezik, mely szerint bizonyos jogállamiság elleni sértések esetén az uniós pénzeket csökkenthetik, amely során mindkét ország érintett lehet. A cikk kitért arra, hogy Michael Roth, szintén német politikus, egy rádióadásban visszautasította a két országból érkező fenntartásokat, mivel már július óta köztudott ezen jogállamisági mechanizmus terve. Továbbá Weber kifejtette, hogy még nem biztos, hogy a két ország valóban él vétójogával.
A két ország játszhatja az erőset, de végső soron szükségük van az uniós pénzekre
– fogalmazott a bajor CSU politikusa. Magyarország és Lengyelország kezében azonban van egy eszköz, mivel a költségvetés finanszírozási alapjáról mind a 27 tagállamnak egyhangúan kell határoznia, majd minden országban ratifikálni is kell. A cikk kitért még arra, hogy a brüsszeli intézmény péntek este megerősítette, hogy Orbán és lengyel kollégája Morawiecki írásban fogalmazták meg kifogásukat a bizottságnak, mely szerint a jogállamisági mechanizmus nem egyezik a júliusi megegyezéssel és nem elfogadható.
A konzervatív-liberális Die Welt című lapban szintén Magyarországot és Lengyelországot bírálták egy véleménycikkben. A publicisztika szerzője szerint Varsó és Budapest sok pénzt kapnak Brüsszeltől, az uniós szabályokat a kormányok azonban nem akarják elismerni, sőt a költségvetés blokádjával fenyegetnek, ha túlságosan kontroll alá vonják őket. Mindezzel azonban a szerző szerint saját maguknak tennének keresztbe. Magyarország körülbelül egymilliárd eurót fizet az EU költségvetésébe és ötmilliárd eurót kap ugyaninnen. Ez a pénz pedig nem a mennyből esik, hanem többek közt Németország polgárai adják.
„A két kormánynak el kellene gondolkodnia arról, milyen jövő felé tartanak, ha a régi tagállamok társadalmai elveszítik szolidaritásukat. Lengyelország és Magyarország belépésük óta kötelességgel tartoznak a jogállamiság felé. Ha ezt aláássák, megsértik az alapszabályokat”
– fogalmazott a szerző, aki szerint az logikus, hogy az EU a következő költségvetésnél lehetőséget akar teremteni arra, hogy visszatartsa a pénzeket a két országtól.
„Nem csoda, hogy a két ország vétóval fenyeget, de épp ebben van lehetőség: hiszen, ha a költségvetés zárolásra kerül, Varsó és Budapest egy centet sem kapnak – mindezt a járvány közepén, amikor mindkettőnek szüksége van a támogatásokra.”
Blokkolja Orbán a koronavírust segítő milliárdokat? címmel jelent meg cikk a Tagesspiegel.de oldalán, tekintettel arra, hogy Brüsszelben hétfőn szavaznak az EU tagállamok a koronavírus miatti 750 milliárd eurós alapról. A cikk említést tett arról, hogy Angela Merkel csütörtökön személyesen beszélt Orbánnal és a lengyel miniszterelnökkel, mivel ők a jogállamisági mechanizmus kritikusai, amiről hétfőn szintén szavaznak. A szerző úgy fogalmazott:
főleg Magyarország vétóján bukhat el a teljes koronavírus miatti helyreállítási alap.
Az uniós anyagi támogatások jogállamisági kritériumokhoz való kapcsolásáról szóló szavazáshoz minősített többségre van szükség, ami azt jelenti, hogy Magyarország és Lengyelország még az ellenszavazatukkal sem tudják meggátolni a jogállamisági mechanizmus elfogadását. Ezzel ellentétben az említett koronavírust segítő alap esetén egyhangú szavazásra van szükség.
Az, hogy Magyarország ezt meggátolhatja, már szerdán világossá vált Brüsszelben, miután egy ülés után azt közölte Magyarország, hogy nem tudja elfogadni a pénzügyi csomagot, mert elutasítja a mechanizmus jelenlegi formáját.
Az azonban meglehetősen valószínűtlen, hogy az Európai Parlament Magyarországra és Lengyelországra való tekintettel lényegi változtatásokat engedne a mechanizmusban. Továbbá a szerző kitért arra, hogy a mechanizmus részletei júliusban kerültek kidolgozásra Merkel, Orbán és a többiek jelenlétével, s az uniós képviselők többségében arra törekedtek, hogy a jövőben a bíróságok függetlensége is egy kritérium legyen az uniós pénzek kiosztásakor.
Orbán és Morawiecki azonban a tagállamoktól sem számíthattak támogatásra, hiszen a skandináv országok, Hollandia és Belgium is azon országok közé tartoznak, akik a jogállamisági feltételek szigorú betartása mellett állnak.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Alice Weidel: Figyelembe kell venni Oroszország álláspontját
Friedrich Merz, Emmanuel Macron, Keir Starmer és Donald Tusk közös szombati kijevi látogatását Weidel szimbolikus, politikai showműsornak nevezte.

Macron: Jönnek az újabb oroszellenes szankciók
Napokon belül újabb büntetőintézkedések léphetnek életbe.

Egymillió lépés Ukrajnáért – Soros módszerét veti be Magyar Péter
Magyar Péter legújabb akciója ismerős lehet. Soros György aktivistái több országban is rendeztek már hasonló menetet.

Szijjártó Péter: Lejáratókampány zajlik velünk szemben
Ukrajna gyorsított felvétele komoly károkkal járna.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Bikiniszezon előtt: így készüljünk tudatosan a nyárra

Döbbenetes felfedezés: létezhet egy ötödik erő is az univerzumban

Szoboszlai Dominikot régi barát vigasztalhatja a szomorú bejelentés után

Felvásárolják a világ ötödik legnagyobb sportcipőgyártóját

Ez az omlós linzer karika gyors és finom receptje, neked is ismerned kell a trükköt

Vitray Tamás fia volt az a túrázó, aki találkozott a nógrádi falu határában kóborló medvével

Ez már nem játék: Bognár György udvari bolondnak nevezte Kubatov Gábort

„Vini, a k.rva anyád!” – őrjöngve üvöltözött Courtois a Real brazil sztárjával – videó

Ezért emelkedhettek a levegőbe a Gripenek

Jégkorong-vb: Zseniális magyar játék, óriási győzelem!

Hatalmas, meglepő titok derült ki Orbán egyik véresszájú ellenfeléről

Alig tüntet már valaki a pride-ért Hadházyval
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Alice Weidel: Figyelembe kell venni Oroszország álláspontját
Friedrich Merz, Emmanuel Macron, Keir Starmer és Donald Tusk közös szombati kijevi látogatását Weidel szimbolikus, politikai showműsornak nevezte.

Macron: Jönnek az újabb oroszellenes szankciók
Napokon belül újabb büntetőintézkedések léphetnek életbe.

Egymillió lépés Ukrajnáért – Soros módszerét veti be Magyar Péter
Magyar Péter legújabb akciója ismerős lehet. Soros György aktivistái több országban is rendeztek már hasonló menetet.

Szijjártó Péter: Lejáratókampány zajlik velünk szemben
Ukrajna gyorsított felvétele komoly károkkal járna.