A gazdagoknak több vakcina jut

A világ népességének mindössze 14 százalékát adó gazdag országok lakosságuk többszörösének, a globális populáció 53 százalékának elegendő adagot kötöttek le.

Mártonffy Attila
2020. 12. 10. 19:19
Medical personnel prepare to administer the Pfizer/BioNTech COVID-19 vaccine to recipients at a vaccination centre in Cardiff
Nagy-Britanniában már a héten megkezdődött a tömeges oltás. Fotó: Justin Tallis Forrás: Pool via REUTERS
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illetéktelenek fértek hozzá a Pfizer és a BioNTech vállalat által közösen kifejlesztett koronavírus-oltóanyaggal kapcsolatos adatokhoz az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) elleni kibertámadás során – közölte az amerikai gyógyszergyár és a német biotechnológiai cég. A két gyártó szerint a tesztalanyok személyes adatai nem szivárogtak ki, s az EMA biztosította őket, hogy a történtek nem lesznek kihatással az engedélyeztetési folyamat ütemtervére. Az MTI szerint egyelőre nem világos, hogy miként zajlott le a kibertámadás, ki a felelős, és milyen egyéb információkhoz férhettek hozzá az elkövetők.

Hírügynökségek arról számolnak be, hogy a világjárvány idején fokozódtak a kibertámadások az egészségügyi szervezetek ellen, és elsősorban Észak-Koreához, Iránhoz, Vietnamhoz, Kínához és Oroszországhoz köthető hekkereket gyanúsítanak azzal, hogy információkhoz, illetve lehetséges gyógymódokhoz próbálnak hozzájutni.

A Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett oltóanyagot Nagy-Britanniában és Kanadában már engedélyeztették, év végéig Izraelben is megkezdődik a folyamat, az első dózisok már megérkeztek az országba. Az EMA a tervek szerint december 29-ig le akarja zárni az oltóanyag kiértékelését, bár közölte, hogy ez az időpont még változhat.

Nagy-Britanniában már a héten megkezdődött a tömeges oltás
Fotó: Pool via Reuters/Justin Tallis

A több nemzetközi jótékonysági és emberi jogi szervezetet tömörítő People’s Vaccine Alliance minapi közleménye viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy miközben a gazdag országok a vakcina felhalmozásába kezdtek, a szegényebb országokban hiány léphet fel: mintegy hetven, alacsony átlagjövedelmű államban csak minden tizedik embert tudnak majd beoltani. Az Oxford–AstraZeneca gyártópáros viszont azt ígérte, oltóanyagdózisai 64 százalékát fejlődő országoknak fogja fenntartani, ők gyártási áron vehetik meg a gyógyszert. Eddig azonban a világ népességének mindössze 14 százalékát adó gazdag országok lakosságuk többszörösének, a globális populáció 53 százalékának elegendő adagot kötöttek le. Ennek fényében

a vakcinaszövetség arra szólította fel a gyártókat, hogy az összes gyógyszergyárnak tegyék ingyenesen hozzáférhetővé a gyártási technológiát és a jogokat, lehetővé téve ezzel további sok milliárd adag előállítását.

Ezt a lépést meg lehetne tenni az Egészségügyi Világszervezet Covid–19 hozzáférési pontján keresztül. Néhány gyár nem képes több milliárd ember ellátására – figyelmeztettek. A világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20 idei elnökségét ellátó Szaúd-Arábia is többször figyelmeztetett, hogy a leggazdagabbak felelőssége is nagyobb, és a fejlődő országoknak is biztostani kell a védekezést.

Más problémák is adódhatnak a védőoltással. A brit egészségügyi hatóság figyelmeztetést adott ki, hogy nem ajánlott az Pfizer és BioNTech termékének a beadása a jelentős allergiás betegségtörténetű embereknek. Ez azután derült ki, hogy két beoltott egészségügyi dolgozó allergiás reakciót produkált az oltás másnapján. Nagy-Britanniában kedden kezdték meg a tömeges vakcinációt. Oroszországban viszont már több mint százötvenezer embert oltottak be Szputnyik V vakcinával. Alekszandr Gincburg akadémikus, az első orosz oltóanyagot kifejlesztő Gamaleja Intézet igazgatója szerint ez nagyobb számú Covid–19 elleni beoltottat jelent, mint amennyi bármelyik más országban van. Egyébként az ország régióinak felébe már eljutott a Szputnyik V, és az oltási kampánynak a hétvégéig az ország összes régiójában meg kell kezdődnie. Az Egyesült Államokban napokon belül elkezdődik a gyógyszer tömeges szétosztása, s Kínában is már az utolsó előkészületeket végzik a tömeges oltás megkezdéséhez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.