Először egy 90 éves nő kapta meg a koronavírus elleni oltóanyagot kedd reggel. Az észak-írországi Margaret Keenan, aki jövő héten tölti be a 91. évét, azt mondta: kiváltságosnak érzi magát, és az oltás a „legjobb előszületésnapi ajándék”. – Ez azt jelenti, hogy végre újból a családommal és a barátaimmal lehetek az új évben, miután az idei év nagy részében egyedül voltam – fejtette ki az idős hölgy. A tömeges oltási kampány első köreiben a legveszélyeztetettebbek, vagyis a nyolcvan éven felüliek, az egészségügyi dolgozók és a gondozók részesülhetnek. A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a múlt héten jelentette be, hogy engedélyezte a Pfizer és a BioNTech vállalatok által közösen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Az Egyesült Királyság a világon az elsők között adott hatósági jóváhagyást egy koronavírus-vakcina alkalmazására.

Fotó: Jacob King / MTI/PA pool/AP/
A ma megkezdődött oltási kampányhoz az első menetben nyolcszázezer adag vakcina áll rendelkezésre, de az oltóanyagból London eddig negyvenmillió dózist rendelt.
Ez a mennyiség húszmillió ember beoltására lenne elegendő, hiszen személyenként két vakcina szükséges a teljes immunitás eléréséhez. Az első oltás után huszonegy nappal kell beadni a másodikat, a teljes védettséghez azonban még további hét napot kell várni, így összesen huszonnyolc napos a folyamat. Az első oltási fordulóra hetven kórházban alakítottak ki helyet, de később a körzeti orvosi rendelőkben, majd a patikákban is be lehet adni a vakcinát. Az országban a hónap végéig közel négymillió embernek tervezik beadni az oltást, ugyanis még ennyi adag vakcina érkezését várják decemberben. Az oltás beadatása nem kötelező, a britek nagy része viszont bízik a vakcinában – derül ki a Savanta ComRes brit vállalat november 20-a és 22-e között végzett felméréséből. A 2090 megkérdezett brit felnőtt 67 százaléka közölte, hogy valószínűleg beadatná a vakcinát magának.
Matt Hancock egészségügyi miniszter az oltási kampány kezdetén kiadott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy most már látszik a fény az alagút végén. – Erre a napra mint a győzelem napjára, mint e rettenetes betegség elleni küzdelem kulcsfontosságú pillanatára fogunk visszaemlékezni – fogalmazott.
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság az AstraZeneca brit–svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus-oltóanyagának engedélyezési eljárását is megkezdte.