– Az Egyesült Államok elismerte Marokkó fennhatóságát Nyugat-Szahara felett. Fordulóponthoz érkeztek?
– Igen, egyértelműen. Az Egyesült Államok döntése történelmi fordulópontot jelent ennek a mesterséges vitának a megoldására. A siker nem a semmiből érkezett, annak a hosszú távú munkának a gyümölcse, amely két évvel ezelőtt indult VI. Mohamed király személyes kötelezettségvállalásával. Washington pedig ezzel kibővítette a támogatását a marokkói autonómia terv iránt, amely a Marokkói Szahara kérdésének reális, hiteles és komoly megoldása.
– Számít arra, hogy mások, például Magyarország is követi az amerikai példát?
– Igen, miért ne? Magyarország, mivel ugyancsak elveszítette területeinek egy részét, különösen érzékenyen viszonyul az országok területi integritásának és szuverenitásának a tiszteletben tartásához. Itt pontosan értik az álláspontunkat, hogy mit jelent Marokkónak a Szahara. Magyarország mindig is támogatta a vita politikai, kompromisszumos megoldását. Mi ezután is minden erőnkkel azért fogunk dolgozni, hogy mások is az amerikaiak nyomába lépjenek. A megkezdett út azzal folytatódik, hogy 19 baráti ország nyit konzulátust Dakhlában és El-Ajúnban, amelyeket mások is követhetnek.

Fotó: Teknős Miklós / Magyar Nemzet
– A döntést a leköszönő amerikai elnök, Donald Trump hozta. Nem tartanak attól, hogy utódja, Joe Biden visszatáncol?
– Egyelőre Joe Biden megválasztott elnök még nem nyilatkozott az ügyben. Nem látom okát annak, hogy miért fordítaná vissza a döntést. Az eddigi washingtoni adminisztrációk álláspontja is az volt, hogy csak a marokkói autonómiaterv jelenthet megoldást. Kapcsolataink az Egyesült Államokkal régre nyúlnak vissza: Marokkó volt az első ország, amely 1776-ban elismerte az Egyesült Államokat, amikor kiharcolták függetlenségüket a britektől. Az egyetlen afrikai ország vagyunk, amelynek szabadkereskedelmi egyezménye van Washingtonnal, de katonailag is fontos partnerek vagyunk Afrikában.
– Nemrégiben a függetlenségért küzdő Polisario felrúgta a több évtizedes tűzszünetet Nyugat-Szaharában, ahol magyar békefenntartók is szolgálnak. Milyen most a helyzet?