Vasárnapig eldől, milyen brexit lesz

Nagy-Britannia számára elfogadhatatlan az Európai Unió ajánlata, amely továbbra is szorosan az unió jogszabályrendszeréhez láncolná a szigetországot. A Boris Johnson és Ursula von der Leyen közötti tárgyalások egyelőre kudarcba fulladtak, de megígérték: vasárnapig valamilyen döntést mindenképpen hoznak a kapcsolatok jövőjéről.

2020. 12. 12. 7:44
EU Commission President von der Leyen meets British PM Johnson in Brussels
European Commission President Ursula von der Leyen welcomes British Prime Minister Boris Johnson in Brussels, Belgium December 9, 2020. Olivier Hoslet/Pool via REUTERS - RC2VJK937Q0B Fotó: POOL New
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hamarosan véget ér az Egyesült Királyság uniós kilépését követő 11 hónapos átmeneti időszak, amely arra szolgál, hogy létrejöhessen egy szabadkereskedelmi megállapodás a felek között. Boris Johnson brit miniszterelnök csütörtök este azonban kijelentette:

komoly esély van arra, hogy megállapodás nélkül zárulnak majd az Egyesült Királyság és az Európai Unió jövőbeli kereskedelmi kapcsolatrendszerének feltételeiről folyó tárgyalások.

A kormányfő szerint az asztalon lévő megállapodási lehetőségek nem felelnek meg az Egyesült Királyságnak, hiszen azok megkövetelnék Londontól, hogy az EU szabályrendszeréhez alkalmazkodjon. Boris Johnson úgy véli, ez a törekvés nem hasonlít egyetlen más szabadkereskedelmi megállapodáshoz sem.

Mint lapunk is beszámolt róla korábban, a vállalatoknak nyújtott állami támogatások és a halászat terén vannak a legnagyobb nézeteltérések. A brit kormány nem akar alkalmazkodni az uniós versenyjogi szabályokhoz, s állami támogatásokat nyújtana a brit vállalatoknak. Másrészt a szigetország az európai hajókat nem akarja beengedni a vizeire, az Európai Unió ebben az esetben pedig nem engedi be a brit termékeket az európai piacra.

– Ha nem sikerül megállapodni most, akkor január elsejétől megszűnik az Egyesült Királyság hozzáférése az európai unió egységes piacához, illetve az Európai Uniónak is megszűnik a lehetősége, hogy a brit piacot elérje

– nyilatkozta lapunknak Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense. A megállapodás nélküli kilépés esetén a két oldal közötti árucserére a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályai vonatkoznának, vagyis számos import- és exporttermékre vámot vetnének ki, ami az árak emelkedéséhez vezetne. Az EU az Egyesült Királyságból érkező nem mezőgazdasági termékeket körülbelül 2,8 százalékos, a személygépjárműveket tízszázalékos, míg a tejtermékeket több mint 35 százalékos vámmal sújtaná. Az Egyesült Királyság által kiszabott vámok pedig az uniós termékek jelentős árnövekedéséhez vezetnének. Az áruk szabad mozgásának megszűnése azt is jelentené, hogy a határellenőrzéskor az áruszállító teherautóknak hosszú ideig kellene várakozniuk.

Közel százötven járművel próbálták el a britek az alku nélküli kilépés forgatókönyvét
Fotó: Reuters

Gálik Zoltán arról is beszélt, hogy bár az Egyesült Királyság eddig sem volt a schengeni övezet tagja, az európai unió állampolgárainak beutazásakor látványos változás lehet, hogy az árukra kivetetett vámok miatt meg kell majd mutatni a csomagokat a határellenőrzéskor. Az Egyesült Királyság azonban igyekszik elhalasztani az EU-ból érkező árucikkek teljes ellenőrzését 2021. július 1-jéig.

– A megállapodás nélküli brexit hatása hazánkban csak akkor lenne érezhető, ha a mi legnagyobb kereskedelmi partnerünknél, Németországnál lennének fennakadások, hiszen nekik meghatározó partnerük az Egyesült Királyság

– fejtette ki Gálik Zoltán.

Nemcsak a felek közötti kereskedelmet érintenék azonban a változások: megállapodás nélküli kilépés esetén a biztonsági intézkedések és az adatmegosztás terén az együttműködés nehezebbé válna, ami problémákat okozna a határokon átnyúló nyomozások során. Az Egyesült Királyság azonnal elveszítené a hozzáférését az olyan adatbázisokhoz, amelyek például bűnügyi nyilvántartásokat, keresett személyeket és ujjlenyomatokat tartalmaznak. – A rendőrségi együttműködés és a terrorizmus elleni harc jegyében számos olyan európai adatbázis van, amelyhez jelenleg hozzáférnek a britek – tette hozzá Gálik Zoltán.

Ha lesz megállapodás, ha nem, London már korábban garantálta, hogy a szigetországban élő uniós állampolgárok megtarthatják eddig megszerzett összes jogosultságukat, s 2021. június 30-ig folyamodhatnak tartós letelepedési engedélyért a brit hatóságokhoz. A január 1-jétől érkezők viszont egy

teljesen új bevándorlási rendszerrel szembesülnek majd, hiszen már nem érvényesül a teljes mozgásszabadság az uniós munkavállalóknak.

A brit kormány célul tűzte ki, hogy visszaszorítsa a képzetlen bevándorlók letelepedését, s pontrendszer alapján dönti el a munkavállalói vízumok kiadását. Könnyebben vállalhat munkát ezentúl az, akinek van fix állásajánlata, beszél angolul, van az állásnak megfelelő PhD-végzettsége vagy hiányszakmákban akar elhelyezkedni.

Boris Johnson és az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen megállapodott arról, hogy bár a helyzet továbbra is nagyon nehéz, és változatlanul komolyak a nézeteltérések, a tárgyalódelegációk a következő napokban folytatják a megbeszéléseket, de legkésőbb vasárnapig döntésre kell jutni a tárgyalások jövőjéről.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogadja Boris Johnson brit miniszterelnököt a bizottság brüsszeli épületében 2020. december 9-én
Fotó: Olivier Hoslet / MTI/EPA

Ha mégis sikerülne megállapodásra jutniuk, az egyezményt az Európai Parlamentnek és a brit törvényhozásnak is ratifikálnia kellene még az év vége előtt, hogy a szerződés az átmeneti időszak végével, január 1-jétől életbe léphessen. Az egyezség hiánya viszont nem jelenti azt, hogy sosem lesz megállapodás. Mindkét fél elképzelhetőnek tartja, hogy még 2021-ben is folytatódjanak a tárgyalások.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.