Elégedetlenek a németek az EU-s vakcinabeszerzéssel

Németország politikusai és az oltásra váró lakosok is érzékelik a vakcinabeszerzés lassúságát.

2021. 01. 12. 16:23
Newcastle, 2021. január 11. Az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó koronavírus elleni oltóanyagának beadására készül egy ápoló az angliai Newcastle oltóközpontjában 2021. január 11-én. Ez a hét új oltóközpont egyike, amelyek ezen a napon nyíltak meg Angliában a vakcinák tömeges beadására. A felirat arra figyelmeztet, hogy csak elõzetes jelentkezés alapján fogadják a pácienseket. MTI/AP/Scott Heppell Fotó: Scott Heppell
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország politikusai elfogadhatatlannak tartják az Európai Bizottság oltási stratégiáját – jegyzi meg a Tagesschau német hírportál. A közelmúltban több európai uniós ország is jelezte, hogy késnek a szállítmányok, és logisztikai gondokkal szembesülnek az oltóanyag átvételekor.

Nicola Beer, a Szabaddemokrata Párt (FDP) politikusa, az Európai Parlament alelnöke szerint Európának nemcsak közös, hanem követhető oltási stratégiára lenne szüksége.

Tiemo Wölken szociáldemokrata európai parlamenti képviselő meg van győződve arról, hogy az Európai Uniónak sokkal korábban kellett volna további adagokat rendelnie a BioNTech és a Pfizer cégek oltóanyagából.

– Miért nem rendelt az Európai Unió minden előállítótól vakcinát, hogy elegendő mennyiségű oltóanyag álljon rendelkezésre minden egyes uniós állampolgár beoltásához?

– tette fel a kérdést Wölken, aki szerint túl későn, túl kevés vakcinát szerzett be az EU.

Brüsszel, 2021. január 8.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart Brüsszelben 2021. január 8-án, ahol bejelentette, hogy az Európai Bizottság további 300 millió adag, koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről egyezett meg a Pfizer és a BioNTech vállalatokkal. Az újabb vakcinaszállítmány 2021 második negyedévében lesz elérhető az Európai Unió tagállamainak
Fotó: MTI/AP/AFP/Francois Walschaerts

Markus Söder bajor miniszterelnök a Süddeutsche Zeitungnak arról beszélt: fel kell gyorsítani a koronavírus elleni oltóanyag gyártását, és ezért arra buzdítja a német gyógyszergyártó cégeket, hogy alakítsanak ki országos szövetséget. Erre az intézkedésre szerinte azon túl is szükség van, hogy a BioNTech előreláthatólag februártól újabb gyárat működtet majd a Hessen tartománybeli Marburgban.

– Nincsen elegendő mennyiségű oltóanyagunk, és az új vírusmutáció is komoly aggodalomra ad okot, így gyorsítanunk kell a tempón

– jelentette ki Söder.

Markus Söder bajor tartományi miniszterelnök
Fotó: Philipp Gülland / MTI/EPA/

Németország oltási kampányát nagymértékben lassítja a vakcinák hiánya, a feszültség pedig egyre nő. Számos idős ember tapasztal nehézségeket azzal kapcsolatban, hogy időpontot egyeztessen az oltásra – annak ellenére, hogy kezdetben nekik kellene először beadatni a vakcinát az ország oltási terve alapján.

Hogy milyen gyorsan kapnak időpontot a lakosok, attól is függ, melyik tartományban élnek. A 16 szövetségi tartomány helyi hatóságai külön-külön felelnek a vírus elleni védekezésért, és ezzel együtt az oltási kampányért is, így több esetben különböző stratégiát folytatnak – számol be róla a Deutsche Welle.

– Egyenlőtlenségek léphetnek fel a megmaradt vakcinák elosztásában, ha több időpontot osztanak ki az embereknek azok a tartományok, amelyek különböző oltási eljárást folytatnak

– fejezte ki felháborodását Baden-Württemberg egészségügyi minisztere, Manne Lucha.

Frankfurt, 2020. december 27.
A Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinát tartalmazó fiolák Frankfurtban 2020. december 27-én. Németországban az idősotthonok nyolcvan év feletti lakóit, az ott dolgozó ápolókat és a különösen veszélyeztetett kórházi dolgozókat oltják be először a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett koronavírus elleni vakcinával
Fotó: MTI/DPA/EPA/AndreasArnold

Frauke Zipp neurológus és egyben a kormány tanácsadói szervezeteként is működő Leopoldina Német Természettudományos Akadémia tagja január elején hatalmas kudarcnak ítélte Németország oltási kampányát, miután több német tartomány és Berlin is kénytelen volt felfüggeszteni az oltások beadatását legalább egy hétre amiatt, hogy ismeretlen okokból körülbelül harmincezer dózis oltóanyag beszállítását törölték.

Németországban eddig több mint 600 ezer embert oltottak be a koronavírus ellen a Robert Koch Intézet adatai alapján.

A szövetségi állam ebben az évben még kilencvenmillió adag vakcinát vár a Pfizer és a BioNTech cégektől, mivel arra számít, hogy az EU közös beszerzéséből rá eső hatvanmillió oltóanyag mellett további harmincmilliót szerezhet be a gyártócégekkel kötött külön megállapodása révén. Ahogyan korábban lapunk is beszámolt róla, a különutas beszerzés tényét az Európai Bizottság tagadja, mondván: a németek tárgyalásai annak a folyamatnak a részei, amely révén az EU további százmillió dózist remél lekötni a Pfizer–BioNTechnél.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.