Szerbiában már jóval meghaladta az egymilliót a beoltottak száma. A sajtó folyamatosan arról cikkezik, hogy a régióban messze az első, Európában előkelő második, míg globális szinten az ugyancsak impozáns hatodik helyet foglalja el az ország, ha a beoltottak számát a lakosság számához viszonyítjuk. Ugyanakkor az utóbbi napokban ismét növekvő tendenciát mutat az egy nap alatt regisztrált fertőzöttek száma, ezért a válságtörzs tagjai esetleges szigorítások bevezetését sem zárják ki .
Szerbiában február 15. és 16. állami ünnep volt, munkaszüneti nap. A hosszú hétvégét kihasználva sokan, becslések szerint mintegy ötvenezren utaztak el a téli üdülőközpontokba. Az esetszámok megnövekedése azonban nem biztos, hogy ennek, illetve hogy csak ennek a következménye. Más országokban a járvány újabb, úgynevezett harmadik hullámáról beszélnek, és az emberek fegyelme is lanyhult. A fővárosban például több olyan bulit oszlatott fel a rendőrség, melyen több százan gyűltek össze zárt térben.
Talán az is hozzájárult a dolgok ilyen alakulásához, hogy a valóban sikeresnek látszó oltási kampány egyfajta eufóriát eredményezett, és az emberek úgy kezdtek el viselkedni, mintha elmúlt volna minden veszély.
Míg korábban, február elején, amikor a járványgörbe kiegyenesedéséről beszéltek, a napi esetszám kétezer alatt volt, az utóbbi napokban ismét meghaladta a két és fél ezret is. Ugyanakkor a szakemberek szerint sem zárható ki, hogy a hivatalosan jegyzett esetszámnál négy-ötször, vagy akár tízszer is több a fertőzöttek száma, csak akik tünetmentesek, vagy enyhe tünetekkel vészelik át a betegséget, nem is kerülnek be a statisztikákba. Mivel Szerbiában a következő napokban is a fertőzöttek számának folyamatos növekedésére számítanak, a nagyobb kórházak vezetőit további kapacitások előkészítésére utasították.

Fotó: Reuters/Marko Djurica
A lakosság körében a kezdeti szkepticizmust követően egyre inkább tapasztalható a védőoltások iránti bizalom növekedése. A hétmilliós országban eddig már több mint kétmillióan jelezték, hogy igénylik a védőoltást, és több mint egymillióan már meg is kapták az első adagot, illetve százezernél több a másodszor is beoltottak száma. Mostanáig tehát Szerbiában az emberek közel tíz százalékát oltották be. Az egyik közelmúltban készült felmérés szerint az ország mintegy harminc százaléka nem tervezi beoltatni magát, míg a vakcinát egyértelműen igénylők aránya 48 százalék volt, de ezek az arányok valószínűleg folyamatosan változnak.
Sokat nyom nyilván a latban, hogy szinte egyáltalán nem, vagy csak valóban elhanyagolhatóan kis számban számoltak be bármilyen mellékhatásról.