Megint keresztbe tesz a koronavírus a kínai ünneplésnek

Február 12-én beköszönt Kínában a holdújév, azaz egy új esztendő eljövetelét ünneplik a lakosok. A megszokott fesztiváli hangulat azonban elmarad, hiszen a koronavírus már második alkalommal húzza keresztbe az ország terveit. A külföldön élő kínaiak számára a kormány szinte ellehetetlenítette a hazatérést, a belföldi utazásokat illetően viszont területenként eltérnek a szabályozások. Több országrész is enyhített a korlátozásokon, így nincs kizárva, hogy a januári járványhullám újabb erőre kap.

2021. 02. 11. 16:31
Peking, 2021. február 11. A koronavírus-járvány miatt védõmaszkot viselõ nõ fényképez a holdújévre vörös lámpások alatt, egy pekingi utcán 2021. február 11-én, a legnagyobb kínai ünnep elõestéjén. A holdújévvel idén az állatövek szerint jelölt tizenkét esztendõ közül a bivaly éve kezdõdik. MTI/AP/Andy Wong Fotó: Andy Wong
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az évnek ebben az időszakában több százmillió kínai ember utazott volna haza a világ minden tájáról, hogy a családjával tölthesse a holdújév ünnepét. A tavaszi fesztiválként is emlegetett esemény mozgóünnep, vagyis mindig más napra esik, idén február 12-re.

Az új esztendő tiszteletére az ázsiai országban minden évben két héten át tart a fesztiválszezon, ám a koronavírus már másodszor szól bele a hagyományosan megszokott ünneplésbe.

A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő árus a holdújévre léggömböket és fejdíszeket kínál pekingi üzlete előtt 2021. február 11-én, a legnagyobb kínai ünnep előestéjén
Fotó: MTI/AP/Andy Wong

A kormány arra szólította fel a kínaiakat, hogy a járvány újabb kitörésének elkerülése érdekében halasszák el a nem alapvető fontosságú utazásokat, és ne keljenek útra az ünnep miatt – ami a világ legnagyobb emberáradatát okozza minden évben.

Így a beutazókat érintően kötelező karantént rendeltek el: tizennégy napig egy erre a célra kialakított helyen, például egy szállodában, majd további hét napig saját otthonukban kell elszigetelődniük azoknak, akik mégis a hazautazás mellett döntenek.

A kormány intézkedései és a borzasztóan drága repülőjegyek el is kedvetlenítették a külföldön élő kínaiakat a hazatéréstől. A Vuhan városából származó Jang, aki több mint tíz éve Szingapúrban él, sem tavaly, sem idén nem tudott hazautazni szülővárosába a holdújév ünnepére.

– Nagyon szomorú, hogy nem tudom a családommal és a barátaimmal tölteni az új évet otthon. Ami pedig még ennél is rosszabb, hogy nem tudom, mikor láthatom őket újra

nyilatkozott a South China Morning Postnak. Jang arról is beszélt, hogy tavaly azért kellett változtatnia a tervein, mert a kínai hatóságok lezárták Hupej tartományt, a világjárvány kezdeti gócpontját. Vuhant tavaly mindössze két nappal a kínai holdújév előtt helyezték karantén alá, így addigra már milliók érkeztek meg a szülővárosukba, akik aztán ott is ragadtak a vírus terjedése miatt.

A koronavírus-járvány miatt védőmaszkot viselő utasok a vuhani Hankou pályaudvaron 2021. január 21-én. Két nap múlva lesz az első évfordulója annak, hogy Hupej tartomány több mint 11 millió lakosú székvárosát, Vuhant, az egész világra kiterjedő koronavírus-járvány gócpontját a hatóságok 76 napra lezárták a pandémia megfékezésének érdekében
Fotó: MTI/EPA/Roman Pilipej

A holdújév közeledtével idén is egyre fokozódott az aggodalom, mivel januárban rég nem látott módon kezdtek emelkedni az esetszámok – a napi új megbetegedések száma többször közelített a százötvenhez –, és a kínai vezetőség elszántan próbálta megakadályozni az újabb hullám kitörését. A Pekinget körülvevő Hopej tartományban, ahol a legtöbb új esetet rögzítették, több nagy várost lezártak, és szigorították az utazás feltételeit.

Mivel azonban Kína az utóbbi napokban egyetlen helyi koronavírusos esetet sem azonosított, több város is úgy döntött pár nappal az ünnep előtt, hogy feloldja az utazási korlátozásokat.

Hopej tartomány székhelye, Sicsiacsuang – a januári gócpont – egy hónap szünet után újraindította a helyi vasúti közlekedését.

A jelenleg legkevésbé kockázatos helyek lakói ugyanis szabadon mozoghatnak az országon belül az ünnep alatt. Ezzel szemben a legfertőzöttebb területeken élőknek a kormány megtiltotta, hogy elhagyják a lakóhelyüket, a közepesen fertőzött országrészek lakosai pedig csak 72 órán belül készített negatív koronavírus-teszttel utazhatnak más területekre.

Egy holdújévre bivalymotívummal feldíszített pekingi újságoskioszk előtt a koronavírus miatt részben védőmaszkot viselő utasok 2021. február 11-én, a legnagyobb kínai ünnep előestéjén. A holdújévvel idén az állatövek szerint jelölt tizenkét esztendő közül a bivaly éve kezdődik
Fotó: MTI/AP

A kínaiak abban bíznak, hogy az új évük kezdetével ismét beindulhat az élet. Február 12-én ugyanis Kína átlépett a bivaly évébe, az állat pedig nemcsak az elszántság, hanem a haladás jelképe is.

– Remélhetőleg a világ kevésbé lesz statikus, mint a múlt évben, és újra mozgásba lendül az év második felétől

nyilatkozta a CNN-nek Thierry Chow, a Hongkongban élő feng shui mester.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.