Sebastian Kurz: Korrekcióra szorul az EU vakcinaelosztása

Vissza kell térni az oltóanyagok lakosságarányos elosztásához – érvelt tegnap az osztrák, a cseh, a szlovén, a bolgár, a horvát és a lett kormányfő, akik úgy vélik, jelenleg súlyos egyenlőtlenségek vannak a tagállamok közötti vakcinaelosztásban. – Ha így megy tovább, júniusra oda jutunk, hogy bizonyos országokban harmincszázalékos, míg más országokban hatvanszázalékos lesz az átoltottság – fogalmazott Janez Janša.

2021. 03. 16. 22:14
(L-R) Slovenia's Prime Minister Janez Jansa, Bulgaria's Prime Minister Boyko Borisov, Austrian Chancellor Sebastian Kurz and the Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis arrive for a press conference on the current situation regarding the delivery of vaccines against the novel coronavirus COVID-19 disease in Europe on March 16, 2021, at the Chancellery in Vienna, Austria. - Austria, the Czech Republic, Slovenia, Bulgaria, Croatia and Latvia have called for talks among EU leaders regarding "huge disparities" in the distribution of vaccines, according to a letter published on March 13, 2021. (Photo by GEORG HOCHMUTH / APA / AFP) / Austria OUT Fotó: GEORG HOCHMUTH
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat közép- és kelet-európai tagállam arra kéri Brüsszelt, hogy dolgozzon ki egy „korrekciós mechanizmust” megoldásként arra a problémára, hogy jelenleg aránytalan és tisztességtelen a koronavírus elleni vakcinák Európai Unión belüli elosztása.

Ezt személyesen a méltánytalan disztribúciót az elmúlt napokban többször is kritizáló Sebastian Kurz osztrák kancellár jelentette be tegnap, miután Bécsben tárgyalt a problémáról Csehország, Szlovénia, Bulgária, Horvátország és Lettország miniszterelnökével. A kancellár újságírók előtt arról is beszélt: fontos, hogy Brüsszel egy technikai megoldást találjon a problémára, az ugyanis nem tartható, hogy például Bulgária lakosságarányosan nézve csak harmadannyi vakcinát kapott, mint az uniós átoltottsági lista élén szereplő Málta.

– Az EU az összes tagállamnak egy közös beszerzési projekt részeként rendelte meg az oltóanyagokat tavaly júniusban, az utóbbi hetekben mégis azt látjuk, és csodálkozunk, miként lehetséges, hogy Dánia messze az uniós átlag felett jár a beadott oltások tekintetében, míg például Lettország jócskán lemaradt

– fogalmazott Kurz.

A tanácskozáson Bojko Boriszov bolgár, Janez Janša szlovén és Andrej Babiš cseh kormányfő személyesen vett részt, míg Andrej Plenković horvát és Arturs Krišjānis Kariņš lett kormányfő online csatlakoztak a beszélgetéshez. Abban mind egyetértettek, hogy Brüsszelnek mihamarabb korrigálnia kell az aránytalanságot, amennyiben ugyanis az unió nem változtat az eddigi vakcinaelosztáson, a nyárra óriási különbségek lesznek az adott országok oltóanyaggal való ellátottságában, illetve a lakosság átoltottsági szintjében.

– Ha így megy tovább, júniusra oda jutunk, hogy bizonyos országokban harmincszázalékos, míg más országokban hatvanszázalékos lesz az átoltottság. Még időben vagyunk, hogy az ebből az aránytalanságból egyenesen következő jogos elégedetlenséget és politikai krízist megelőzzük

– fogalmazott Janez Janša. Bojko Boriszov hangsúlyozta:

a gyógyszergyártók nemcsak a megígért határidőket és mennyiségeket nem tartják be, de a lakosságarányos elosztás elvét sem.

A kormányfők egyetértettek továbbá abban is, hogy vissza kell térni az uniós tagállamok kormányfőinek korábbi megállapodásához, vagyis az oltóanyagok lakosságarányos elosztásához.

Élesen kritizálták továbbá azt az EU által jelenleg alkalmazott mechanizmust is, miszerint bizonyos országok felhasználhatták a más országok által nem igényelt dózisokat.

– A rendszer leginkább egy bazárhoz hasonlít – fogalmazott ezzel kapcsolatban Kurz még a múlt héten. Ez a „rendezetlenség” egyébként elsősorban azzal magyarázható, hogy a szóban forgó ­uniós szerződéseket tavaly nyáron, tehát jóval a vakcinák elkészülte előtt kötötték meg, akkor azonban még néhány tagállam kevésbé volt lelkes az mRNS-vakcinák felé, amilyen például a Pfizer–BioNTech és a Moderna oltóanyaga is, hiszen előre tudható volt, hogy ezen szérumoknak mind a tárolása, mind a szállítása sokkal körülményesebb a többi oltóanyagnál.

A különböző vakcinák irányába tehát eltérő tagállami érdeklődés mutatkozott, az országoknak ugyanis joguk volt határozni arról, hogy melyik vakcinagyártótól milyen arányban kötnek le oltóanyagot, a jelenlegi elosztást pedig így értelemszerűen az is befolyásolja, hogy az adott gyártó hogy halad az unióval kötött szerződésben foglalt szállítmányok teljesítésével.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.