Az EU a külföldi csapatok azonnali kivonását sürgeti Líbiából

Az ENSZ szerint több külföldi kormány csapatokat és fegyvereket szállít az észak-afrikai országba.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 04. 05. 14:24
SZARRÁDZS, Fájez esz-; DBEIBAH, Abdulhamid Mohammed
Tobrok, 2021. március 17. Abdulhamíd Mohamed Dbeibeh ideiglenes miniszterelnök, Fájez esz-Szarrádzs, az ENSZ támogatását élvezõ nemzeti egységkormány leköszönt vezetõje, valamint Mohamed Júnesz al-Menfí, a háromtagú elnöki tanács vezetõje (b-j, elöl), miután esz-Szarrádzs átadta a hatalmat Dbeibehnek és al-Menfínek Tripoliban 2021. március 16-án. A 2014-es választások óta nyugati és keleti frakciókra oszlott líbiai törvényhozás március 10-én szavazott bizalmat az ideiglenes líbiai egységkormánynak. Az állam átmeneti vezetésének megbízatása a december 24-re kitûzött választásokig tart. MTI/AP/Hazem Turkia Fotó: Hazem Turkia
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külföldi csapatok azonnali kivonását sürgette Líbiából vasárnap az Európai Tanács elnöke Tripoliban, hozzátéve, hogy ez az észak-afrikai ország stabilitásának az egyik előfeltétele. A líbiai fővárosban tartott sajtótájékoztatóján Charles Michel történelmi pillanatnak nevezte az átmeneti kormány megalakulását, és összefogásra szólította fel a polgárháború sújtotta ország politikai és fegyveres frakcióit.

ENSZ-szakértők nemrég napvilágra került jelentése több külföldi kormányt vádolt azzal, hogy – semmibe véve a világszervezet vonatkozó tilalmait – csapatokat, illetve fegyvereket szállítanak Líbiába, mélyítve ezzel a 2011 óta tartó konfliktust. A jelentés szerint továbbra is zsoldosok ezrei vesznek részt a harcokban. Erről lapunk is tegnap írt elemzést.

A líbiai elnöki tanács élén álló Mohammad Júnesz al-Menfi hivatala azt közölte, az Európai Tanács elnökével folytatott egyeztetéseken érintették a migráció, illetve az EU és a Líbia közti tengeri határok biztonságának a kérdését is. Az AP hírügynökség magát megnevezni nem kívánó, európai uniós tisztségviselőre hivatkozva azt közölte, hogy az EU líbiai nagykövete várhatóan április végén tér vissza Tripoliba.

Abdulhamíd Mohamed Dbeibeh ideiglenes miniszterelnök, Fájez esz-Szarrádzs, az ENSZ támogatását élvező nemzeti egységkormány leköszönő vezetője, valamint Mohamed Júnesz al-Menfí, a háromtagú elnöki tanács vezetője (b-j, elöl), miután esz-Szarrádzs átadta a hatalmat Dbeibehnek és al-Menfínek Tripoliban 2021. március 16-án
Fotó: MTI/AP/Hazem Turkia

Líbia Moammer el-Kadhafi 2011-es megbuktatását követően káoszba süllyedt, és 2014-től két részre szakadt. Néhány éve kettős hatalom van az országban: a Fájez esz-Szarrádzs vezette, Tripoliban székelő, nemzetközileg elismert egységkormány és egy ideiglenes kabinet, amelyet a parlament és a kelet-líbiai területeket ellenőrzés alatt tartó, Halífa Haftar tábornok vezette Líbiai Nemzeti Hadsereg támogat. Ezt hivatott felváltani az Abdulhamíd Mohamed Dbeibeh ideiglenes miniszterelnök vezette kormány, amelynek megbízatása a december 24-re kitűzött választásokig tart.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.