Küszöbön a német–namíbiai megegyezés?

Az afrikai ország rövidesen megegyezhet Németországgal a múlt század eleji népirtás kompenzálásáról.

Mártonffy Attila
2021. 05. 18. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország tegnap közölte, hogy küszöbön áll a megegyezés Namíbiával az egykori német gyarmaton csaknem százhúsz éve végrehajtott népirtás ügyében. Berlin 2015-ben kezdett tárgyalásokat a namíbiai kormánnyal „a német gyarmati uralom jövőbe mutató újraértékeléséről”, s a német kormány jelezte, kész kártérítést fizetni az atrocitásokért. – Már a célegyenesben vagyunk – közölte a német külügyminiszter szóvivője az AP amerikai hírügynökség szerint. Andrea Sasse emlékeztetett,

hogy a múlt héten már összeültek a felek, és a tárgyalások légköre nagyon konstruktívvá vált.

További információkkal azonban nem szolgált, mivel, mint mondta, a felek megállapodtak: addig nem nyilatkoznak, amíg pontot nem tesznek az ügy végére.

Németország 1884-ben gyarmatosította a mai Namíbiát Német Délnyugat-Afrika néven. A herero és nama törzsek többször is fellázadtak az elnyomás ellen, míg 1904-ben Adrian Dietrich Lothar von Trotha kormányzó parancsot nem adott az őslakosság kiirtására – a genocídium 1908-ig tartott. Ez idő alatt 65 ezer hererót és tízezer namát öltek meg, az előbbi törzs 85 százalékát, az utóbbinak pedig a felét semmisítették meg.

A maradékot koncentrációs táborokba zárták és rabszolgasorba kényszerítették, földjeiket elvették és német telepeseknek adták.

Az őslakosokat betegségek tizedelték tovább.

2004-ben Heidemarie Wieczorek-Zeul akkori fejlesztési miniszter Namíbiába utazott, s felajánlotta Berlin bocsánatkérését az öldöklésért, amelyet, mint mondta, „manapság népirtásnak neveznének”. Németország azonban formálisan csak 2015-ben ismerte el a genocídium tényét. Andrea Sasse közölte, a tárgyalásokba bevonták a herero és a nama törzs képviselőit is, egyúttal hangsúlyozta, közvetlenül a namíbiai kormánnyal állnak kapcsolatban. A törzsek ugyanakkor attól tartanak, hogy kormányuk másra költené az esetleges jóvátételt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.