Évek óta nem látott erőszak árnyékolta be a Jeruzsálem-ünnepet

A légi forgalmat elterelték a térségből, a kórházakban fokozott a készültség.

2021. 05. 10. 18:14
Jeruzsálem, 2021. május 10. Palesztin tüntetõk és rendõrök összecsapása a jeruzsálemi Al-Aksza mecsetnél 2021. május 10-én. Ez már a negyedik egymást követõ nap, amikor ismét összecsapások voltak a rendfenntartók és palesztinok között Jeruzsálemben, amelyekben több százan megsebesültek MTI/AP/Mahmoud Illean Fotó: Mahmoud Illean
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta nem látott hevességgel estek egymásnak a palesztinok és a zsidók Jeruzsálem „újraegyesítésének” napján, hírügynökségi jelentések szerint már hétfőn délelőtt több száz sebesültje volt az Al-Aksza mecsetnél zajló összecsapásoknak. A konfliktus gócpontja Kelet-Jeruzsálem, azon belül is a zsidó és a muszlim vallás számára is rendkívüli jelentőséggel bíró Templom-hegy, arab nevén az Haram al-Sarif, ahol az elmúlt napokban palesztin tüntetők többször is összecsaptak az izraeli hatóságokkal. A ramadán hónap kezdete óta kiélezett konfliktusban összesen már több mint háromszázan sérültek meg. A feszültség azután fokozódott, hogy az izraeli hatóságok biztonsági okokból még áprilisban elbarikádozták az óvárosba vezető, főként arabok által használt Damaszkuszi kaput és környékét, megnehezítve ezzel a böjtölő muszlimok gyülekezését.

Az izraeli rendőrség aztán tegnap megrohamozta a Templom-hegyet, miután annak teraszán palesztinok tömege barikádozta el magát az iszlám vallás harmadik legszentebb helyének számító Al-Aksza mecset közelében. A Gázai övezetet uraló Hamász ezt követően ultimátumot adott az izraeli hatóságoknak, hogy helyi idő szerint este hat óráig vonuljanak vissza a mecsettől.

– Vonják vissza az izraeli biztonsági erőket este hat óráig (magyar idő szerint délután öt óráig) az Al-Aksza-mecsetnek otthont adó Templomhegyről, valamint az utóbbi hetek összetűzéseinek a célpontjában álló Sejk Dzsarra-lakónegyedből. Továbbá engedjék szabadon az utóbbi napok zavargásaiban elfogott palesztinokat

– idézte az Izz ad-Dín al-Kasszám Brigád – a Hamász palesztin szervezet katonai csoportja – szóvivője, Abu Ubaida felszólítását a The Jerusalem Post című napilap. Mivel a Hamász kérése nem teljesült a határidőre, nem sokkal később kilőtték az első rakétákat a Gázai-övezetből Jeruzsálem irányába, és megszólaltak az első, rakétákra figyelmeztető szirénák is.

A Hamász vállalta a felelősséget a támadásért, a hatóságok egyelőre nem jelentettek sérülteket. A helyi hírportálok arról írnak, hogy az egyik kilőtt rakéta nyílt terepen ért földet Beit Nekofa település mellett, a fővárostól nyugatra. A szervezet közleménye szerint a Gázai övezettől keletre fekvő Sderot város mellől harminc rakétát lőttek ki, az izraeli hadsereg azonban ezt nem erősítette meg.

Időközben az izraeli törvényhozás, azaz a Knesszet épületét is kiürítették, a rendőrség pedig evakuálta a Jeruzsálem óvárosában élőket.

A konfliktus eszkalálódását fokozta, hogy a városban hétfőn ünnepelték Jeruzsálem újraegyesítésének napját, azaz annak évfordulóját, hogy Izrael az 1967-es, hatnapos háborúban elfoglalta a főként palesztinok lakta Kelet-Jeruzsálemet, valamint a Golán-fennsíkot, a Gázai övezetet, a Sínai-félszigetet és Ciszjordániát. Kelet-Jeruzsálemre a palesztinok a Ciszjordániából és a Gázai övezetből létrehozni szándékozott önálló palesztin állam fővárosaként tekintenek, a konfliktus kiújulását pedig tovább fokozta az is, hogy május 10-én kellett volna a legfelsőbb bíróságnak ítéletet hirdetnie egy perben, amelyet négy palesztin család indított, amiért kilakoltatták őket a Sejk Dzsarra városnegyedből. Az ítélethirdetést végül a helyzet eszkalálódása miatt elhalasztották.

A Jeruzsálem-napot az izraeliek egyébként rendszerint zászlós felvonulással ünnepelik, azonban – nemzetközi nyomásra –Benjamin Netanjahu, az átmeneti kormány miniszterelnöke az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy megváltoztatja az izraeli zászlós Jeruzsálem-napi menet útvonalát az óvárosban az újabb konfrontációk elkerülése érdekében. A módosított menetrend szerint a felvonulók nem haladtak volna át a főleg arabok lakta környéken található Damaszkuszi kapun – ahogyan azt korábban engedélyezték –, hanem a zavargások miatt a Jaffó kapun keresztül vonultak volna a Siratófalhoz, de a szervezők a menet teljes lemondása mellett döntöttek.

Izrael biztonsági kabinetje délután tárgyalt a jeruzsálemi és ciszjordániai összecsapások ügyében, és felkészültek arra az esetre is, ha az éjszaka folyamán a Gázai övezetből további rakétákat indítanának Izrael középső területeire. A hadsereg számos utat lezárt a környéken, és a vasúti forgalmat is beszüntették az ország déli részén Beér-Seva és Askelón települések között.

„Személyi biztonsági okokból nem szabad megállni a Gázai övezet mentén fekvő utak mentén”

– figyelmeztetett az izraeli hadsereg.

A légi forgalmat elterelték a térségből, a tel-avivi Ben Gurion nemzetközi repülőtér járatai is módosított útvonalon közlekednek. Askelónban, a Gázai övezettől északra fekvő városban már megnyitották az óvóhelyeket, és a Gázai övezet környékén felszólították a szülőket, hogy azonnal vigyék haza gyermekeiket az oktatási intézményekből.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.