A G7-ek erőteljesen fellépnének Kína dominanciája ellen

Jake Sullivan közölte, védeni kell a demokráciát és minden téren fel kell venni a versenyt Pekinggel.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 06. 14. 8:24
BIDEN, Joe; VON DER LEYEN, Ursula; MICHEL, Charles; MERKEL, Angela; JOHNSON, Boris; TRUDEAU, Justin; MACRON, Emmanuel; DRAGHI, Mario; SZUGA, Josihide
Carbis Bay, 2021. június 12. Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Boris Johnson brit miniszterelnök, Joe Biden amerikai elnök, Justin Trudeau kanadai miniszterelnök, Mario Draghi olasz kormányfõ, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Szuga Josihide japán miniszterelnök (b-j) a világ iparilag legfejlettebb hét államát tömörítõ csoport, a G7 vezetõinek csúcstalálkozóján az angliai Cornwall grófságban lévõ Carbis Bayben 2021. június 12-én. MTI/AP/Pool/Kevin Lamarque Fotó: Kevin Lamarque
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A G7-csoport, azaz a hét vezető ipari hatalom csoportjának vezetői egyetértettek abban, hogy Kínát muszáj „ellensúlyozni” és „versenyezni” vele a demokrácia védelmétől a technológiai versenyig terjedő számos kihívást illetően

– jelentette ki tegnap Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója.

Carbis Bay, 2021. június 12.
A G7 vezetői tárgyalnak az angliai Cornwall grófságban lévő Carbis Bayben 2021. június 12-én
Fotó: MTI/AP/Kevin Lamarque

Sullivan az Air Force One, azaz az amerikai elnöki különgép fedélzetén Brüsszel felé tartva úgy fogalmazott: Kínával kapcsolatban a G7-es országok vezetőinek csúcstalálkozóján „jelentős előrelépés történt” a G7-es országcsoport korábbi állásfoglalásához képest. Ez, Sullivan szerint, tükrözi „a nézetek oly mértékű közeledését, amilyen néhány évvel ezelőtt még nem volt tapasztalható”. A politikus úgy vélekedett: „széles körben elfogadott nézet, hogy Kína jelentős kihívást jelent a világ demokráciái számára”. Mint fogalmazott: a cornwalli csúcstalálkozón a politikusok egyetértettek abban, hogy közös programra van szükség a Kína jelentette kihívást illetően, olyan programra, amely tartalmazza „a kiállást, az ellensúlyozást és a versenyt”. Hozzáfűzte: „az olyan kifejezések, mint az ellensúlyozás és a verseny, nemcsak Joe Bidentől, hanem (a csúcstalálkozón résztvevő) valamennyi vezető politikustól elhangzottak”.

A hét vezető ipari hatalom kormányfői tegnap ígéretet tettek arra, hogy kezelik Kína növekvő befolyását. Közleményükben külön felhívták a figyelmet a hszincsiangi muzulmán ujgur kisebbség elleni jogsértésekre, illetve szabadságot és autonómiát követeltek Hongkong számára.

– Ez szomorú. Ha azt állítják, hogy a világ legnagyobb gazdaságai kicsi országoknak számítanak, akkor hatalmas probléma van a nézőpontjukkal

– így kommentálta az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó azt a korábbi kínai reakciót, amelyben az ázsiai ország a G7 csúcstalálkozóval kapcsolatban megjegyezte: „elmúltak már azok az idők, amikor kis országcsoport döntött a világ sorsáról”.

Tanácskozásukon a G7 vezetői azt is felvetették, hogy infrastruktúra-fejlesztési terveket ajánlanak a fejlődő országoknak, mintegy ellensúlyozva ezzel a kínai Egy Övezet Egy Út (más néven: Új Selyemút) kezdeményezést és nyomában Peking növekvő befolyását. A G7-ek tervei között szerepel például vasútépítés az afrikai kontinensen vagy szélerőművek telepítése ázsiai országokban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.