A litván kormány embercsempészettel vádolja Lukasenkát

A külügyminiszter szerint Minszk az illegális migrációt használja fegyverként Brüsszel ellen.

2021. 06. 16. 16:41
Lithuanian President candidate Ingrida Simonyte speaks during a public discussion in Vilnius
Ingrida Šimonytė Fotó: Ints Kalnins
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Embercsempészettel, az európai migrációs helyzet súlyosbításával vádolja Ingrida Šimonytė litván miniszterelnök Belaruszt. A kormányfő arról beszélt a minap, hogy a Litvániába irányuló illegális bevándorlás hirtelen fokozódásának hátterében Aljakszandr Lukasenka áll, aki május 26-án arról tájékoztatta a minszki parlamentet, hogy a brüsszeli szankciókra válaszul nem fogja megakadályozni az illegális bevándorlók határátlépését. Belarusz ez idáig nem reagált Litvánia vádjaira. Lukasenka korábban úgy fogalmazott: „migránsok tömegeit akadályoztuk meg abban, hogy átkeljenek a határon. Ennek most vége, tartóztassák fel a migránsokat maguknak.”

– Ez az illegális migrációnak nem egy olyan jelensége, amelyeket az Európai Unió más határain látunk. Lukasenka korábban azzal fenyegette a tömböt, hogy kábítószerrel és migránsokkal fogja elárasztani az uniós területeket

– fogalmazott Šimonytė egy, a litván–belarusz határhoz közeli település mellől. A miniszterelnök kihangsúlyozta, hogy a belarusz elnök közleményét követően migránsok tömegei lepték el a litván határt.

Ingrida Šimonytė litván miniszterelnök szerint Belarusz az oka a migrációs helyzet fokozódásának

Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter pedig arról beszélt a The Financial Times brit gazdasági napilapnak, hogy Belarusz hibrid támadást indított Európa ellen azzal, hogy az állami tulajdonú munkaerő-közvetítő irodák többek közt olyan munkaajánlatokkal vonzották be a migránsokat, amelyek segítségével – ígéreteik szerint – elérhetik a litván határt is. A politikus példaként a CentrKurort elnevezésű turisztikai céget említette meg, mely utasszállító gépeket használ a migránsok behozatalára többek közt Bagdadból és Isztambulból.

– A migrációról mint fegyverről beszélünk, melynek célpontjában Litvánia áll. Mi az oka ennek? Könnyű kitalálni. Szókimondóak vagyunk és menedéket nyújtunk a belarusz ellenzéki vezetőknek

– magyarázta a külügyminiszter, hogy miért éppen Litvániát vette célba Minszk. Landsbergis hozzátette: a belarusz fővárosban jelenleg mintegy ezer szíriai is iraki migráns tartózkodik.

A külügyminiszter Litvániát a „szabadságharcosok országának” nevezte és elmondta, a kormány már tárgyal Törökországgal a határ- és személyazonosság-ellenőrzés fokozásáról. A politikus úgy véli, Lukasenka bosszút akar állni Brüsszelen a szankciók miatt, melyeket a május 23-án Athénból Vilniusba tartó menetrend szerinti Ryanair-járat leszállásra kényszerítése és Roman Protaszevics belarusz ellenzéki újságíró letartóztatása miatt vezettek be. Az intézkedések értelmében az európai fuvarozókat felszólították, kerüljék el Belaruszt, amely cserébe nemzeti légitársaságának megtiltotta, hogy az Európai Unió légterét használják.

– Lukasenka már régen átlépte a vörös vonalat, sokkal éberebbnek kell lennünk

– tette hozzá Landsbergis.

Litvánia közel kétszáz migránst tartóztatott fel június 3. óta a litván–belarusz határon, ami egyben az Európai Unió külső határa is. Ez az érték azonban háromszor több, mint az elmúlt öt hónapban, noha 2017 és 2020 között évente legfeljebb kilencven menedékkérő érkezett a balti államba. A migránsok többsége Irakból, Szíriából, Törökországból és Egyiptomból érkezik, továbbá irániak is vannak köztük.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.