Gyermekek migrációra való kényszerítésével vádolják Marokkót

Az Európai Parlament megállapodást sürget Rabattal, mely a menekültek visszaküldését tenné lehetővé.

2021. 06. 11. 13:22
SÁNCHEZ, Pedro
Ceuta, 2021. május 19. Spanyol katonák nézik az újonnan érkezett illegális bevándorlókat, akik egy tengerparti szikla körül gyülekeznek a Marokkó területébe ékelõdõ észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta határkerítése közelében 2021. május 18-án. Egy nap alatt több mint hatezren jutottak be illegálisan Marokkóból Ceuta területére. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök bejelentette, hogy minden szükséges eszközzel megvédi Spanyolország területi integritását, határait, amelyek egyúttal az Európai Unió külsõ határai is. MTI/EPA-EFE/Brais Lorenzo Fotó: Brais Lorenzo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Parlament azzal vádolta Marokkót, hogy gyermekek életét veszélyeztetik azzal, hogy a migránsokkal nagy létszámban küldenek kísérő nélküli gyermekeket is, ezzel megpróbálva nyomást gyakorolni Spanyolországra. A múlt hónapban több mint nyolcezren próbáltak átjutni az észak-afrikai országból Ceutába, Spanyolország afrikai enklávéjába, a migránsokkal együtt mintegy 1200 kiskorú is érkezett kísérő nélkül. Az uniós törvényhozók közül tegnap 397-en szavazták meg a Rabattal szemben elfogadott állástervezetet, 85-en ellenezték azt, 196-an pedig tartózkodtak. Az Európai Parlament arra buzdítja Marokkót és az Európai Bizottságot, hogy minél előbb dolgozzanak ki egy olyan megállapodást, mely a menekültek legális visszaküldését teszi lehetővé. Az állásfoglalás szerint egy ilyen dokumentum a gyermekek szempontjából is kulcsfontosságú, akiket minél előbb haza kell szállíttatni családjaikhoz.

A gyermekek többségének azt állították, hogy iskolai kirándulásra mennek Ceuta városába, ahol ingyenesen részt vehetnek sztárfutballisták mérkőzésén

– áll az Európai Parlament állásfoglalásában.

Chaoui Belassal, az Európai Unió–Marokkó parlamenti vegyes bizottság vezetője a héten elmondta, Marokkó teljesíti kötelezettségvállalásait a tömb felé és mindent megtesz azokkal a problémákkal kapcsolatban, melyek Brüsszellel összefüggésben állnak – ideértve a bevándorlást, a szélsőségesek elleni harcot és a terrorizmust. Habib Malki, a marokkói parlament elnöke azonban már bírálta az Európai Parlament állásfoglalását, szerinte ez csupán kísérlet arra, hogy eltereljék a figyelmet a spanyol válságról.

A válságot az okozta, hogy a Polisario Front (a Marokkóhoz tartozó nyugat-szaharai országok függetlenségéért küzdő mozgalom) vezetőjét, Brahim Ghalit hamis személyazonossággal engedték be Spanyolországba

– idézte a The North Africa Post marokkói hírportál Rabat közleményét. Időközben a Marokkó ellenségeként emlegetett férfit már elengedték a spanyol hatóságok, a Nemzeti Bíróság álláspontja szerint nem volt semmilyen bűncselekményre utaló jel vele kapcsolatban.

Castillejos, 2021. május 20.
Spanyolországba tartó afrikai illegális bevándorlók futnak el a rendőrök elől a marokkói Castillejosban a Marokkó területébe ékelődő észak-afrikai spanyol enklávé, Ceuta határánál
Fotó: MTI/AP/Moszáb Elsami

Az észak-afrikai ország már többször hangsúlyozta, hogy milyen árat fizetnek azért, hogy megakadályozzák a migránsok Európába való átjutását. Rabat arra is rámutatott számos alkalommal, hogy nem fognak rendőri szerepet betölteni Brüsszel számára, ezzel egyetemben a migrációval szembeni intézkedések kizárólag az Európai Unióval létrejött partnerség és a megosztott felelősség szellemében valósulnak meg. Az észak-afrikai ország kormánya továbbá többször is hangsúlyozta, nem akarják uniós szintre emelni a nézetletérést, problémájuk Spanyolországgal szigorúan kétoldalú.

Az ENSZ adatai szerint május végéig idén Spanyolországba 11 ezer illegális bevándorló érkezett, ami 45 százalékkal magasabb az előző évi adatokhoz képest. Mostanra a legnagyobb csoportot azonban már az algériaiak alkotják, a marokkóiak csak ötödüket teszik ki, a többiek pedig főként a szubszaharai Afrikából származnak. A migránsok száma azt követően emelkedett meg a térségben, hogy Madrid Brahim Ghalit orvosi ellátásban részesítette, ezt követően Marokkó visszahívta spanyolországi nagykövetét és migránsok ezreit szabadította rá Ceutára. Az elmúlt napokban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is hangsúlyozta a jó kapcsolatok fenntartásának szükségességét Rabattal, a politikus arra figyelmeztetett, „Észak-Afrika kapuja Marokkó, amely Európa védőbástyája”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.