„Gyarmatosító jellegű” jogi megkülönböztetésről beszél Varsó

Az EU által kifogásolt lengyel jogszabályok Németországban és Spanyolországban is alkalmazzák.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 07. 15. 16:24
VON DER LEYEN, Ursula; MORAWIECKI, Mateusz
Brüsszel, 2021. július 13. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke(j) fogadja Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnököt Brüsszelben 2021. július 13-án. MTI/EPA/ Reuters pool/Pascal Rossignol Fotó: Pascal Rossignol
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megengedhetetlennek nevezte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök csütörtökön, hogy az új fegyelmi rendszert is magában foglaló igazságügyi reform miatt Lengyelországot hátrányos módon megkülönböztessék az Európai Unióban. A kormányfő az EU Bíróságának aznapi ítéletére reagált. A luxembourgi székhelyű bíróság csütörtökön az uniós joggal összeegyeztethetetlennek találta a lengyel bírákra alkalmazandó új fegyelmi rendszert. Ez az uniós testület szerint nem biztosítja a pártatlanság és függetlenség garanciáit.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke fogadja Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnököt Brüsszelben július 13-án
Fotó: MTI/EPA/ Reuters/Pascal Rossignol

Morawiecki a sajtóértekezletén újságírói kérdésre válaszolva aláhúzta: nem érthet egyet azzal, hogy Lengyelországot „másképp, rosszabbul, megkülönböztető módon kezeljék” a más uniós tagállamokéhoz nagyon hasonló jogi megoldások miatt. Példaként említette a Németországban és Spanyolországban alkalmazott szabályokat. Annak kapcsán, hogy az uniós bíróság politikai jellegűnek találta, és ilyenként helytelenítette a lengyel bírák kinevezésének folyamatát, Morawiecki feltette a kérdést: vajon miképp értékelendő a németországi eljárás, melynek során „senki más, csak éppen a politikusok választják meg a bírákat”?

Az uniós testület csütörtökön a többi között kifogásolta a lengyel bírák kinevezési eljárását, vagyis azt, hogy az igazságügyi reform keretében a bírák jelöltségét véleményező igazságszolgáltatási tanács (KRS) egy részét – a bíró tagokat – a szejm képviselői választják meg, nem pedig a bírói szervezetek, mint korábban.

A lengyel miniszterelnök hangsúlyozta továbbá: a KRS-re vonatkozó eljárás szinte azonos a spanyolországival, amely ellen az EU-ban senki sem emelt kifogást.

Az EU más tagállamaiban alkalmazott, a lengyelországiakhoz hasonló megoldásokra utaló érvelést fogalmazott meg rendkívüli sajtóértekezletén a lengyel igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is. Politikai ítéletnek minősítette a luxembourgi döntést, amelyet szerinte az Európai Bizottság megrendelésére adtak ki. Hátterében „gyarmatosító jellegű jogi megkülönböztetés áll” – fogalmazott.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.