A nemzeti jog elsődlegességét kimondó lengyel döntés kapcsán érdemes feleleveníteni, hogy az Európai Bizottság idén júniusban indított kötelezettségszegési eljárást Németország ellen, hogy garantálják az uniós jog érvényesülését. Tavaly ugyanis a német alkotmánybíróság elmarasztalta az EU bíróságát, amiért az korábban helybenhagyta az Európai Központi Bank 2015-ben indított kötvényvásárlási programját. A taláros testület szerint az Európai Bíróság túllépett hatáskörén, ítélete sérti Németország alkotmányos identitását, ezért nem köti a német alkotmánybíróságot. Ebben a konkrét ügyben tehát a német alkotmánybíróság megkérdőjelezte az Európai Bíróság illetékességét, illetve az EU-jog elsődlegességét a nemzeti jog felett.
Németországban is megkérdőjelezték az EU-jog elsődlegességét
„A szerződésekben megfogalmazott intézményi egyensúly megbomlott” – írta korábban Trócsányi László.
– Németország megsértette az uniós jog alapelveit, különösen ami az uniós jog autonómiájára, elsőbbségére, hatékonyságára és egységességére vonatkozik, egyszersmind jogellenesen kérdőjelezte meg az Európai Unió Bíróságának hatáskörét Németország felett – közölte júniusban az Európai Bizottság a Németországhoz intézett hivatalos levelében.
Elemzők a német alkotmánybíróság tavalyi döntése után úgy értékelték: az ügynek üzenetértéke van Magyarország és Lengyelország számára is, a két uniós tagország ugyanis az elmúlt években gyakran került szembe jogi ügyekben az Európai Unióval. Mivel Brüsszel nem akarta, hogy a német döntés precedensértékű legyen, az EU igazságügyi biztosa, Didier Reynders nemrég levélben fordult Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökhöz, arra kérve a lengyel kormányt: vonja vissza a lengyel alkotmánybírósághoz márciusban megküldött indítványát, amiben a lengyel nemzeti jog és az uniós EU-jog közötti hierarchiára vonatkozóan tettek javaslatot, vitatva az európai uniós jog elsőbbségét.
„Mint európai parlamenti képviselő, látom, hogy a szerződésekben megfogalmazott intézményi egyensúly megbomlott. Az Európai Tanács – amelyben a tagállamok államfői vagy miniszterelnökei vesznek részt – szerepe leértékelődik, az elfogadott konklúziók üressé válnak, noha ezen intézménynek a feladata az unió politikai irányvonalának meghatározása. Korábban igazságügyi miniszterként pedig azt tapasztalhattam, hogy
a bizottság a legtöbb esetben felőrli az ellenkező tagállamok szembenállását, és a tagállamokra erőlteti javaslatát”
– fejtette ki tavaly Trócsányi László volt igazságügyi miniszter lapunkban megjelent írásában. Szerinte az „Európai Bizottság igyekszik megfelelni az Európai Parlamentnek, ahol többségben vannak az idealisztikus, föderatív Európa képét vizionálók. Ennek eredménye, hogy számos olyan uniós döntés születik, amely felveti a lopakodó hatáskörgyakorlás gyanúját. „Ez leggyakrabban úgy valósul meg, hogy az unió kiüresíti, elvonja a tagállam hatáskörét, arra hivatkozva, hogy a közösségi szabályozási szinten hatékonyabban lehet eredményeket elérni. Így a szubszidiaritás magasztos elve leginkább írott malaszttá válik.
Az európai intézmények mintha az elmúlt évtizedben elfelejtették volna, hogy a szerződések urai a tagállamok. És ha mindez nem elég, akkor az Európai Bíróság az az intézmény, amely a legjelentősebb ügyekben mindig az európai intézmények védelmezőjének szerepében tűnik fel”
– hangsúlyozta.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Fölényesen győzne a Fidesz, ha most lennének a választások
Már nem lehet kapni klasszikus Sport szeletet, de nem kell lemondani róla + videó
Dráma a Séfek Séfe műsorában: Krausz Gábort ágyékon rúgták
A magyar határhoz telepítik a katonáikat a horvátok
Apa-lánya csapat fejtette meg a Marsról jött üzenetet
Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
Távoznia kellett a Diósgyőr sportigazgatójának a Paks elleni győzelem után
Keddi sportműsor: Marco Rossi keretet hirdet
Csúnyán melléfogtak a zöldek, egyre több kárt okoznak a visszahozott rágcsálók
A lángoló levéltár elhamvasztotta a magyarok reményeit is
Leszavazták Gyulát
A Mi Hazánk is megszólalt a Lakatos Márk-botrányban + videó
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezDömötör Csaba: Nagyüzem lesz az EP-ben!
Az EP-képviselő ismertette a biztosjelöltek meghallgatásának folyamatát.
Barcelonát is elmosta az ár + videó
Nem kíméli a szélsőséges időjárás Spanyolországot.
Harris vagy Trump: ki lenne jobb barátja Romániának?
Románia Donald Trump korábbi elnöksége alatt éppúgy eleget tett Washington – elsősorban biztonságpolitikai – elvárásainak, mint Joe Biden idején.
Beleszólhatnak-e a lengyelek az amerikai elnökválasztásba?
Pennsylvania nélkül Harris nem nyerhet, Trump viszont igen.