Mintegy ötezren vonultak utcákra Berlinben vasárnap, hogy tiltakozzanak a szövetségi kormány koronavírus-járvány lassítására hozott korlátozó intézkedései ellen. A megmozdulás szervezője a Querdenker (másként gondolkodó) mozgalom volt, amely eddig a legnagyobb számban szervezett tüntetéseket a járványügyi intézkedések ellen. A résztvevők összecsaptak a rendőrséggel, a hatóságok legalább hatszáz személyt őrizetbe vettek, noha korábban figyelmeztették a tömeget, ha nem oszlanak fel, vízágyút fognak bevetni. A német jogszabályok szerint a tiltott tüntetéseken való részvételt akár ezer eurós pénzbírsággal is büntethetik.

Fotó: MTI/AP/dpa/Fabian Sommer
Helyi lapok értesülései szerint a tüntetők a német újságírók szövetségének (DJU) ügyvezető igazgatóját, Jörg Reichelt is megtámadták: a férfit biciklijéről lerángatták, több alkalommal megütötték és megrúgták, valamint mobiltelefonját is megpróbálták elvenni tőle. Az erőszakos támadásnak a járókelők közbelépése vetett véget, ezt követően Reichelt kórházba szállították. A rendőrség vizsgálatot indított az ügyben testi sértés, vagyoni kár és lopás kísérlete miatt.
– Reichel már több alkalommal kapott fenyegető üzeneteket, azonban ez nem ijesztette meg, folytatta munkáját. Számos olyan újságírót támogatott, akik szintén a tüntetésekről számoltak be
– reagált a hírekre Monique Hofmann, a DJU vezető beosztású munkatársa. Reichel tavaly óta több hasonló jellegű demonstrációról tudósított.
A Der Spiegel német hetilap úgy értesült, a tüntetés során egy negyvenkilenc éves férfi összeesett, majd a kórházba szállítást követően meghalt. A berlini ügyészség boncolást rendelt el a halál okának megállapítása érdekében. A hatóságok közölték, a férfi tizenéves fiával Rajna-vidék–Pfalz tartományból utazott a német fővárosba, hogy részt vegyen a demonstráción.
A több ezer fős tömeg annak ellenére vonult Berlin utcáira, hogy a hatóságok múlt héten több megmozdulást is betiltottak – beleértve a Querdenker mozgalomét is – arra hivatkozva, hogy a tömeges gyűlések veszélyeztetik a koronavírus elleni küzdelem eddig elért sikereit. A mozgalom vezetői ennek ellenére mégis megtartották a demonstrációt. Az év elején a német belügyi hírszerzés arra figyelmeztetett, hogy a Querdenker egyre radikálisabbá válik, több követőjét megfigyelés alá helyezték a hatóságok. Wolfgang Schauble, a parlament elnöke vasárnap élesen bírálta a Querdenker mozgalmat, és arra biztatta az embereket, hogy ne hagyják magukat „olcsó szlogenekkel” becsapni.