A német szövetségi legfelsőbb bíróság csütörtökön megállapította, hogy a Facebook általános szerződési feltételei érvénytelenek, amelyek alapján a közösségi oldal a felhasználók posztjait törli vagy a saját, úgynevezett kommunikációs standardokban lefektetett feltételek elleni vétsége miatt ideiglenesen vagy végleg kizárja. A bíróság annyiban igazat adott a Facebooknak, hogy törölhet bizonyos, például gyűlöletbeszédnek minősíthető bejegyzéseket, de köteles arról utólag, indoklással értesíteni a felhasználót.
Mi több, a felhasználó szándékolt ideiglenes letiltásáról vagy végleges kizárásáról ugyancsak köteles előre tájékoztatni, sőt lehetőséget kell adni arra, hogy az érintett nyilatkozhasson a tervezett szankcióval kapcsolatban.
Az ítélet értelmében a Facebook csak ezután döntheti el, hogy valóban letiltja vagy kizárja a felhasználót. Amennyiben igen, akkor az érintett a bíróságokhoz fordulhat.

Fotó: Bloomberg via Getty Images/Chris Ratcliffe
Az ügy háttere, hogy két Facebook-felhasználó azért perelte be a techóriást, mert az törölte a muzulmánok és migránsok ellen szóló posztjaikat, és törölte őket a közösségi oldalról, mert a szolgáltató azokat idegengyűlölőnek minősítette. De a szövetségi legfelsőbb bíróság úgy ítélte meg, hogy a bejegyzések még belefértek a német alaptörvényben garantált véleménynyilvánítási szabadság védelmébe. Igaz, hogy egy másik német törvény, a 2017-ben életbe lépett hálózati végrehajtási törvény kötelezi a közösségi szolgáltatókat arra, hogy többek között személyes sértegetés, gyűlöletbeszéd és népcsoportok vagy kisebbségek elleni uszítás esetén törölni kötelesek az ilyen bejegyzéseket. Ezt a törvényt viszont számos jogász kezdettől fogva kritizálja, mert rengeteg bejegyzés önkényes törlését és a posztolók jogtalan kizárását is lehetővé teszi.
Joachim Steinhöfel német ügyvéd, aki elsőként nyert pert Bíró Gábor védence érdekében a Facebook, valamint később a Facebookon megjelenő bejegyzések cenzúráját bérmunkában végző és Soros György által is támogatott Correctiv elnevezésű szervezet ellen is, a legfelső bírósági döntéssel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az mindegyik közösségi oldalt arra fogja kényszeríteni, hogy átírják az általános szerződési feltételeiket és az ítélethez igazítsák a törlési és a kizárási gyakorlatukat. Úgy vélte, a bírósági döntésnek két nagy horderejű következménye lesz még. Egyrészt megszűnik az algoritmusok által mindenféle indoklás nélkül véghez vitt automatikus letiltás vagy kizárás lehetősége, másrészt a szolgáltatóknak rengeteg emberre lesz szükségük, akiknek az egyéni válaszok alapján kell majd dönteniük az egyes felhasználók sorsáról.
Az ítélet – legalábbis Németországban – azt is jelenti, hogy a Facebook az összes folyamatban lévő pert az érvénytelennek nyilvánított általános felhasználási feltételek miatt el fogja veszíteni, és addig, amíg azokat nem igazítják hozzá az ítélethez, minden egyéb pert is.