Háromhetes, úgynevezett biztonsági szakasszal kezdődött meg hétfőn a tanév Ausztria három keleti tartományában – Bécsben, Burgenlandban és Alsó-Ausztriában –, a most az iskolapadba ült félmillió diákot a beoltottságuktól függetlenül hetente háromszor kötelezően tesztelik, és ezek közül az egyiknek PCR-vírustesztnek kell lennie. Aki erre nem hajlandó, egész nap maszkban kell ülnie. A tanárok közül a beoltottaknak elég heti három negatív antigéntesztet felmutatniuk.
Bécsben hétfőn már a délelőtti órákban 63 fő – főleg diákok, kisebb részt pedagógusok vagy más dolgozók – mehetett haza, mivel pozitív lett a gyorstesztje. Az óvatosság annál is indokoltabb, mivel nyugati szomszédunknál – amelyet Orbán Viktor kormányfő korábban a koronavírus-járvány kezelése laboratóriumának nevezett – romlanak a fertőzésszámok. A hétfőn közölt hivatalos szám – 1429 új fertőzött – április óta a legmagasabb hét eleji adat, eközben pedig 170 beteget ápolnak intenzív osztályon osztrák sajtóbeszámolók szerint.
Ausztriában a 12–15 éves diákok mintegy öt százaléka kapta meg eddig legalább az egyik vakcinát, míg a 15–24 éveseknek több mint a 15 százaléka. A 12 éven alattiakat nem oltották.
A nyugatabbra fekvő országrészekben csak a jövő héten kezdődik a tanév; ez 600 ezer diákot érint majd. Az egyetemek maguk határozzák meg, milyen lépéseket vezetnek be, de a bécsi és az innsbrucki orvoskaron a klinikai területeken oltási kötelezettség van érvényben.
Til Schweiger német sztárszínész épp a tanévnyitón gerjesztette tovább a gyerekek oltásáról zajló vitát, amikor az Egy másik szabadság osztrák dokumentumfilmben megszólalva úgy fogalmazott: szörnyűnek találja, hogy gyerekeket oltanak, mert szerinte a gyerekekre ez a vírus teljesen ártalmatlan, az oltás sokkal veszélyesebb. Szavai reakcióhullámot váltottak ki. Florian Aigner osztrák fizikus a Twitteren úgy fogalmazott:
az ilyen filmek emberéletekbe kerülnek.
Az osztrák intézkedési tervek ugyanakkor a legkisebbekre is gondolnak, akiket nem lehet oltani. Ebben a magyar határon fekvő Burgenland jár az élen, amely csütörtöktől már nemcsak antigén-, hanem PCR-tesztet is kínál az óvodásoknak a korcsoportjuknak megfelelő nyalókás formában. – Egyetlen szövetségi tartományként lépünk előre; ez vívmány – értékelte a lépést Daniela Winkler, a tartomány oktatási illetékese. A nyalókás teszt alkalmazása önkéntes, azaz a szülő beleegyezésével történhet. Az viszont más tartományokra is érvényes, hogy az óvodai dolgozóknak vagy be kell oltatniuk magukat, vagy pedig heti három negatív antigéntesztet kell felmutatniuk. De október 1-jétől már mindennap PCR-teszttel kell érkezniük – ezzel is az oltakozásra akarják szorítani őket. Az óvodásokat csak beadó, majd elhozó szülőknek elég maszkot viselniük.
A háromhetes biztonsági szakasz letelte után az akkori járványhelyzethez igazítják majd az intézkedéseket, ahogyan a vendéglátó- és üdülőhelyeknek, köztük a síparadicsomoknak is számolniuk kell a változó rendelkezésekkel.
De az oktatási illetékesek célja világos: a távoktatás az új tanévben csak kivétel legyen!
Christoph Wiederkehr, Bécs oktatási illetékese a köztévé híradójában azt mondta: az ősszel ez „egyáltalán nem képzelhető el”. A bécsi oktatási intézményekbe való belépés rendszeres teszteléshez vagy maszkhordáshoz kötött. Aki egyikre sem hajlandó, nem járhat iskolába és az otthoni tanuláshoz sem kap segítséget – tájékoztatta a sajtót a tartományi rangú főváros külképviseleti irodája. A szabályok alól a tanárok sem képeznek kivételt; aki nem teszteli magát vagy nem hord maszkot, nem taníthat tovább, ha pedig sokáig vonakodik, a szolgálati jogviszonyát is felfüggesztik. Négy tanár járt így az előző iskolaévben. Szülők és külsős dolgozók csak oltva, tesztelve vagy a koronavírusból való felgyógyulásukat igazoló dokumentummal léphetnek be a bécsi iskolák területére.
Borítókép: védőmaszk vásárlása egy bécsi üzletben
Fotó: MTI/AP/Ronald Zak