Mintegy ötezer könyvet és képregényt kidobtak, eltemettek és elégettek, mert az iskolatanács úgy ítélte meg, hogy negatív sztereotípiákat terjeszt az őslakosokról. A lépéssel kívánják eltemetni a rasszizmus, a diszkrimináció és a sztereotípiák hamvait. A selejtezés egyik fő támogatója Suzy Kies őslakosokkal foglalkozó kutató, aki 2016 óta a Kanadai Liberális Párt őslakosokkal foglalkozó bizottságának társelnöke. A hölgy felmenői között állítólag vannak őslakosok, ám egy kanadai portál ezt cáfolta – írja a V4NA.
Nagyszabású irodalmi tisztogatást hajtottak végre Kanadában az Ontario tartomány délnyugati részének egyes francia nyelvű iskoláiban. A mintegy harminc intézményt magában foglaló Providence katolikus iskolatanács könyvtárában csaknem ötezer gyerekkönyvet semmisítettek meg, mindezt az őslakosokkal való megbékélés érdekében, számol be a történtekről a Radio Canada.
Az eset még 2019-ben történt, de csak most került nyilvánosságra. A Radio Canada értesülései szerint két évvel ezelőtt nagyszabású ünnepséget rendeztek az iskola tanulóinak, ahol oktatási célzattal mintegy harminc könyvet égettek el, majd a hamut eltemették, a gödörbe pedig fát ültettek.
A diákoknak videót is készítettek, elmagyarázva a folyamat lényegét, mely szerint eltemetik a rasszizmus, a diszkrimináció és a sztereotípiák hamvait abban a reményben, hogy egy befogadó országban fognak felnőni, ahol mindenki jólétben és biztonságban élhet. Hasonló szertartásokat szerettek volna tartani minden iskolában, de a koronavírus járvány miatt ezekre nem került sor. A cikkből az is kiderül, hogy a szervezők eredeti elképzelése az volt, hogy az összes nem kívánatos könyvet elégetik, ám ezt az ötletet elvetették, mert attól tartottak, hogy túl nagy lesz a felháborodás a szülők és a tanárok részéről. Az iskolatanács szóvivője, Lyne Cossette elmondása alapján ezeket a könyveket újrahasznosították. Hozzátette: elavult és nem megfelelő tartalmú könyveket selejteztek le az iskolák könyvtáraiból.
A Radio Canada megszerezte a kiselejtezett könyvek listáját. A 165 oldalas dokumentum részletezi a művek címét és a megsemmisítés okát is. A listán könyvek, képregények és enciklopédiák egyaránt szerepelnek. A kiselejtezett könyvekről egy bizottság döntött, mely az iskolatanács tagjaiból és őslakosokból állt. Szám szerint 155 különböző művet selejtezett le a bizottság, 152 könyvet jóváhagytak, 193 mű értékelése még jelenleg is tart. Összesen 4716 könyvet távolítottak el az iskolatanácshoz tartozó könyvtárakból harminc iskolában, ami azt jelenti, hogy iskolánként átlagosan 157 könyvet selejteztek le.
A selejtezés egyik fő támogatója Suzy Kies őslakosokkal foglalkozó kutató, aki szerint erre azért volt szükség, mert a szóban forgó gyerekkönyvek megbízhatatlannak, lustának, részegesnek és ostobának állítják be a kanadai őslakosokat. A kutató úgy véli, ha ezek az őslakosokra nézve káros és negatív sztereotípiák rögzülnek a könyveket olvasó fiatalok fejében, akkor azoktól igen nehéz megszabadulni.