De Croo hangsúlyozta, hogy a védőoltás továbbra is „nagyon hatékony eszköz a világjárvány elleni küzdelemben: 70 százalékkal csökkenti a kórházi kezelések számát és 90 százalékkal a halálesetekét”.
Az elmúlt héten Belgiumban a Covid–19 vírussal fertőzött betegek napi átlagos kórházi felvételeinek száma 56 százalékkal 115-re emelkedett, a halálesetek száma pedig 13 százalékkal, napi 13-ra nőtt.
A legfontosabb új járványvédelmi intézkedés a QR-kódok országos bevezetése volt, amely gyakorlat korábban csak a brüsszeli szövetségi régióban volt. Az országban Brüsszelben a legalacsonyabb az átoltottsági arány, a felnőtt lakosság 67 százaléka van teljesen beoltva.
November 1-jétől ezeket az elektronikus engedélyeket, védettségi igazolványokat a déli, francia nyelvű Vallóniában és az északi, holland nyelvű Flandriában is kérik majd. A belgák csak akkor mehetnek éttermekbe, koncerttermekbe, mozikba, színházakba és sportcsarnokokba, illetve látogathatják meg a kórházi betegeket, ha legalább két héttel előtte két adag oltást kaptak, ha az elmúlt hat hónapban volt Covid–19 oltásuk, vagy ha az elmúlt 72 órában PCR-tesztet végeztek és a teszt negatív lett.
Flandriában, amelynek hatóságai eltörölték a maszkok viselését, mostantól ismét kötelező lesz a maszkok használata beltérben.
Az egész országban szigorítják a maszkok viselésének ellenőrzését.
Minden munkahelynek azt javasolták, hogy alkalmazottaikat állítsák át a távmunkára, bár ezt egyelőre nem tették kötelezővé. A hatóságok megjegyezték, hogy Brüsszel még nem fontolgatja egy új zárlat bevezetését, de szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.
A baltimore-i Johns Hopkins Egyetem – közép-európai idő szerint szerda hajnali adatai – szerint a járvány kezdete óta 1 328 202-en fertőződtek meg az új típusú koronavírussal, és 25 889-en haltak meg a szövődményekben Belgiumban.
Borítókép: A Brüsszeli Szabadegyetem diákjai tüntetnek a koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások feloldásáért az egyetem épülete előtt. Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq