– Meggyőződésünk, hogy ambiciózus és életképes koalíciós megállapodást köthetünk – közölték pénteken a németországi parlamenti választások után előzetes megbeszéléseket folytató pártok vezetői.
A pénteki bejelentésüknek megfelelően a Szociáldemokrata Párt (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) a jövő héttől akár már meg is kezdheti a hivatalos koalíciós tárgyalásokat.
A pártok vezetői az elmúlt hetekben többször is tárgyalóasztalhoz ültek, hogy feltárják a hárompárti együttműködés, az úgynevezett jelzőlámpa-koalíció lehetőségeit. – A feltáró beszélgetéseket bizalom, tisztelet és kölcsönös megfontolás jellemezte. Ezt szeretnénk folytatni – tették hozzá a pártvezetők.
A tárgyalások stílusa már önmagában is fordulópontot jelent Németország politikai kultúrájában
– jelentette ki az FDP vezetője, Christian Lindner.
A jelzőlámpa-koalíció a reformokról és a haladásról szóló szövetség lehet
– jegyezte meg Annalena Baerbock, a Zöldek társelnöke. Hangsúlyozta, hogy a három párt összefogásával az éghajlatvédelem követelményeinek megfelelő politika érvényesülhet Németországban.
A királycsináló pártoknak, vagyis a Zöldeknek és az FDP-nek ugyanakkor még saját pártjuk többi tagjával is meg kell vitatniuk a feltáró megbeszélések eredményeit, mielőtt megkezdenék a koalíciós tárgyalásokat az SPD-vel.
A pénteki előzetes megbeszélésen született döntés fontos lépés az ahhoz vezető úton, hogy megalakuljon Németország következő szövetségi kormánya. Ha a koalíciós tárgyalások sikeresnek bizonyulnak, a szociáldemokrata Olaf Scholz jelenlegi alkancellár-pénzügyminiszter lehet az ország új kancellárja Angela Merkel után. A legutóbbi, 2017-es választás után rekordhosszú ideig, 172 napig tartott a kormányalakítás, Olaf Scholz tervei szerint ezúttal jóval gyorsabban, legkésőbb karácsonyig megalakul a német szövetségi kormány.
Lehetőség kínálkozik az utóbbi száz év legnagyobb ipari modernizációs programjára
– jelentette ki a pénteki sajtótájékoztatón Olaf Scholz.
A Zöldek és az FDP a választáson a szociáldemokraták mögé szoruló Kereszténydemokrata Unió és bajor Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártszövetséggel is tárgyalt a kezdetben, mindkét párt úgy ítélte meg azonban, hogy csak az SPD-vel érdemes elmélyíteni a programok összehangolásáról szóló megbeszéléseket.
A szeptemberi Bundestag-választáson az SPD a szavazatok 25,7 százalékával végzett az első helyen. A CDU/CSU története leggyengébb teljesítményével 24,1 százalékot szerzett, így már csak a második számú politikai erő Németországban. A Zöldek 14,8 százalékkal a harmadik helyen végeztek, az FDP 11,5 százalékkal negyedik lett.