A kormánykoalíció marad, az Osztrák Néppárt javasol majd egy új kancellárt, akit feltehetőleg a Zöldek is elfogadnak
– nyilatkozta lapunknak Kiszelly Zoltán politológus azzal kapcsolatban, mi várható Sebastian Kurz osztrák kancellár lemondását követően Ausztriában.
A Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója kifejtette, hogy a koalícióban kormányzó pártok két év elteltével nem akarnak újabb előre hozott választást.
A 2019-es választást – amelynek nyomán az Osztrák Néppárt (ÖVP) mellett a Zöldek kezdhettek kormányzásba – azért kellett kiírni, mert az ÖVP előző koalíciós partnere, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) belebukott az Ibiza-botrányba. Kiszelly Zoltán megjegyezte: a Zöldek számára nem lenne kedvező, ha újabb választást tartanának, mert nem tudnának jobb eredményt elérni, mint legutóbb, tehát a mostani koalícióban legalább kormányon maradnának.
Tehát egy új néppárti kancellár lesz, gyengébb pozícióban, mint Kurz, aki még mindig népszerű az Osztrák Néppárton belül a szavazók körében, bár a támogatottsága most csökkenhet az ügyei miatt
– jelentette ki Kiszelly Zoltán. A politológus elmondta, Alexander Schallenberg külügyminiszter, akit a kancellár utódjának javasolt, nem annyira karizmatikus, mint Sebastian Kurz.
Egyelőre nem tudjuk, ki lesz az új kancellár, de nyilvánvalóan Kurz mint frakcióvezető a háttérből fogja irányítani
– tette hozzá Kiszelly Zoltán. Hozzátette: ez egyben azt is jelenti, hogy az osztrák politika súlypontja a parlamentbe helyeződik át.
Arra a kérdésre, hogy indulhat-e még Sebastian Kurz a következő parlamenti választásokon a kancellári székért, Kiszelly Zoltán azt válaszolta: attól függ, hogy tudja-e magát tisztázni a vádak alól a politikus, aki nagyon súlyos korrupciós botrányba keveredett. A szakértő hozzáfűzte: az ÖVP rá akarta húzni a szabadságpártiakra a vizes lepedőt az Ibiza-botránnyal, ami azonban visszafelé sült el.
A legsúlyosabb vád, amellyel szembe kell néznie, az a vizsgálóbizottság előtti hamis tanúzás vádja; ha ez alól nem tudja tisztázni magát, akkor nincs visszaút
– magyarázta a szakértő. Az osztrák kancellár ellen idén májusban indítottak eljárást, amiért állítólag hamis tanúvallomást tett az Ibiza-botrány feltárásával megbízott parlamenti bizottság előtt.
Kiszelly Zoltán kiemelte, ha a bíróság jogerősen elítéli Sebastian Kurzot, akkor pártelnökként is le kell mondania, és illene visszavonulnia a politikai életből.
A politológus megemlítette, hogy a bíróság nemrég tizenöt hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Heinz-Christian Strachét is. Az Ibiza-botrányba belebukott volt osztrák alkancellár és az FPÖ korábbi elnöke 2020-ban Team HC Strache néven alapított új pártot, amely azonban eddig sorozatos kudarcokat ért el a helyi választásokon.
A szavazók büntetik azokat a politikusokat, akik megszegik a szabályokat
– vonta le a következtetést Kiszelly Zoltán. Hozzátette: a közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy az osztrák válaszadók többsége szerint Sebastian Kurznak már akkor le kellett volna mondania, amikor vádat emeltek ellene.