Frank Burgdörfer közgazdász és politológus, az Európai Bizottság Team Europe szakértői hálózatának tagja a sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy a németországi parlamenti választások nyertesei – a szociáldemokraták (SPD), a Zöldek és a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) – már a héten megkezdhetik hivatalos koalíciós tárgyalásaikat. Hangsúlyozta, nagy kihívás előtt áll a három párt, és nem lesz egyszerű letenniük egy közös koalíciós szerződést az asztalra.
– A három pólust elég nehéz lesz közelebb hozni egymáshoz. Nagy vitákra és izgalmas koalíciós tárgyalásokra lehet számítani
– tette hozzá a szakértő.
A beszélgetés résztvevői kiemelték, mivel egyelőre azt is nehéz megjósolni, milyen narratíva határozza majd meg a jövőbeni német kormányt, az is kérdéses, hogy folytonosságra vagy törésre lehet-e számítani Németország Európa-politikájában.
– Németország egyben akarja tartani és cselekvőképessé akarja tenni az Európai Uniót, ez a vezérelve. Valószínű, hogy a jövőbeni kormány is ennek mentén fog cselekedni – jegyezte meg Barbara Lippert, a Tudomány és Politika Alapítvány (SWP) kutatási igazgatója. Hozzátette: az EU-s szabályok, mint a jogállamiság, fontosak Németország számára, és ha úgy érzi, veszélyeztetik az érdekeit, kész nagyobb változásokat is végrehajtani az EU-n belül.
– Nem lesz forradalmi hangulat, de talán a jogállamiság kérdése még hangsúlyosabb lesz
– jelentette ki Frank Burgdörfer arra reagálva, milyen hatása lehet az új német koalíciónak a magyar–német kapcsolatokra. Hozzáfűzte, Németország továbbra is szem előtt fogja tartani a gazdasági érdekeit.
– Egyetlen szövetségi kormány sem engedheti meg magának, hogy elveszítse a gazdasági érdekeltségeit, fontos exportország vagyunk Kelet-Közép-Európa számára
– mondta a szakértő.
A Magyar Nemzet azon kérdésére, mi várható a migrációs politika terén, ha a jelzőlámpa-koalíció (SPD–FDP–Zöldek) kezd kormányzásba, Frank Burgdörfer azt válaszolta: „Németország valószínűleg továbbra is nyitott Európát akar, ez azonban csak úgy lehetséges, ha közös migrációs politikát folytat az EU”.
– Egyre több bevándorló jön Németországba Belarusz felől, ami még azelőtt problémát fog jelenteni nekünk, mielőtt megalakul az új kormány, így fontos döntéseket még a régi kormány hozhat – mondta. Barbara Lippert hozzátette: a koalíciós tárgyalások alatt bizonyára sokszor szóba kerül majd a migráció kérdése, amely polarizálhatja a pártokat.