Alexander Van der Bellen osztrák államfő tárgyalásokat kezd a parlamenti pártok képviselőivel arról a helyzetről, amely a Sebastian Kurz kancellár közvetlen környezetében történt házkutatások és a kancellárral szembeni korrupciós vádak, valamint a vele szemben kialakult bizalmi válság miatt alakult ki – közölte csütörtökön az elnöki hivatal.
A lépésről nem sokkal azután döntöttek, hogy Werner Kogler zöldpárti alkancellár kétségbe vonta Kurz politikai cselekvőképességét a botrány miatt kialakult helyzetben.
Nem térhetünk napirendre a történtek felett, amelyek megkérdőjelezik a kancellár cselekvőképességét
– reagált az előző napi eseményekre írásban a koalíciós partner, azzal indokolva kirohanását, hogy a vádak válságba sodorták a kormányon lévő néppárti–zöldpárti szövetséget. Kérdés az is, hogy a zöldeknek érdekében áll-e a szövetség felrúgása? A múlt heti felső-ausztriai tartományi választásokon tarolt a néppárt, a közvélemény-kutatások is magabiztos vezetésüket jelzik.
Van der Bellen csütörtökön és pénteken az összes párt vezetőjével találkozik, hogy értékeljék az aktuális helyzetet. A nap folyamán elsőként Werner Kogler alkancellárt, az Osztrák Zöld Párt vezetőjét, majd Sebastian Kurz néppárti (ÖVP) kormányfőt hallgatja meg az államfő. Utánuk az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (SPÖ) elnökével, Pamela Rendi-Wagnerrel találkozik Van der Bellen. Pénteken pedig a másik két ellenzéki párt, a Liberális Fórum (NEOS) és a Szabadságpárt (FPÖ) elnökeivel, a Beate Meinl-Reisingerrel és Herbert Kickllel való találkozó van az államfő napirendjén – közölte az elnöki hivatal.
Előzőleg az alkancellár hívta közös tárgyalásra a parlamenti pártok képviselőit, amelyet azok el is fogadtak.
A gazdasági és korrupciós ügyekkel foglalkozó osztrák államügyészség (WKStA) szerdai akciói az ÖVP központjában, a kancelláriahivatalban és a pénzügyminisztériumban arra irányultak, hogy bizonyítékokat találjanak:
manipulálta-e az ÖVP az Österreich napilapban megjelent közvélemény-kutatási adatokat 2016-ban, és közpénzből fizettek-e azok megjelentetéséért.
A házkutatások érintettjei Sebastian Kurz kancellár bizalmi emberei, Johannes Frischmann sajtószóvivő, Gerald Fleischmann médiakoordinátor és Stefan Steiner vezető stratéga mellett Sophie Karmasin közvélemény-kutató, az ÖVP által delegált egykori családügyi miniszter, Thomas Schmid, a pénzügyminisztérium volt államtitkára, a Nemzeti Vagyonkezelő Holding egykori elnöke (ÖBAG), valamint Wolfgang és Helmuth Fellner, az Österreich Médiacsoport tulajdonosai.
A vád hűtlen kezelés, megvesztegetés és kenőpénz elfogadása, valamint manipulált közvélemény-kutatási adatok nyilvánosságra hozatala közpénzen.
A gyanú szerint a szóban forgó hirdetések és médiakooperációs megegyezések értéke 1,3 millió euró (csaknem 470 millió forint) volt.
Kurz az ORF közszolgálati televízió szerda esti adásában határozottan visszautasította a vádakat, hogy ő állt az ügy mögött.
Hangsúlyozta, hogy 2016-ban sem pártelnök, sem pénzügyminiszter, sem kancellár nem volt. Közölte: nincs arra utaló bizonyíték, hogy ő érintett volna.
A kancellár kitart a koalíciós kormány fenntartása mellett
Kitartunk a jelenlegi kormány munkájának folytatása és a kormányprogram megvalósítása mellett - jelentette ki Sebastian Kurz kancellár csütörtök délután az Alexander Van der Bellen államfővel való találkozó előtt.
Kurz újságírók előtt elmondta, hogy az ellene irányuló korrupciós vádak tévesek, igazságtalanok, de elismerte, hogy azok természetesen kellemetlenül érintik. Ugyanakkor hozzátette, hogy ha "az ember tudja, mit tett, és mit nem, akkor ez erőt ad ahhoz, hogy kiálljon az igazáért."
Kijelentette, az ártatlanság vélelme fontos alappillére az osztrák jogállamiságnak, és amennyiben - nagyon helyesen - ez az alaptétel minden állampolgárra érvényes, a politikusokra is érvényes kell, hogy legyen.
A kancellár hangsúlyozta, az összes demokratikus és jogi lehetőség, valamint a választók nagyarányú szavazatainak birtokában továbbra is kitart az ÖVP programjának véghezvitele, illetve a koalíciós partnerrel végzett közös munka folytatása mellett.
Hozzátette, ha a Zöldek alternatív megoldások után kutatnak, ez jogukban áll, de az Osztrák Néppárt (ÖVP) kitart a kormánykoalíció folytatása mellett.
"A különbségek ellenére jó munkát tudhatunk magunk mögött a koalíciós partnerrel, elég, ha a koronavírus-járvány okozta válság megoldását célzó intézkedéseket, vagy éppen a napokban prezentált ökoszociális adóreformot említem" - nyomatékosította véleményét a kancellár, akit támogatásáról biztosított az általa vezetett konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) valamenniy minisztere. Nyilatkozatukban leszögezték, hogy csakis egy Kurz vezette kormányban hajlandók résztvenni.
Az államfővel való találkozó után Kurz elmondta, hogy a jó hangulatú beszélgetés során elemezték a helyzetet és a lehetőségeket. Ugyanakkor hozzátette, az ÖVP minden helyzetre fel van készülve, és rendelkezik a megfelelő forgatókönyvvel.