Baloldali LMBTQ-tervezetet fogadott el a római parlament

A törvényjavaslat tiltja többek közt a nemi szetereotípiákra utaló reklámok elhelyezését.

Jánosi Dalma (MWH, Róma)
2021. 11. 06. 7:10
ITALY-PRIDE-MARCH Fotó: TIZIANA FABI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig telt el nyolc nap az úgynevezett Zan-törvény bukása óta, máris újra terítékre került az LMBTQ-jogok kérdése Olaszországban. Csütörtökön a római parlament felsőháza elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely tiltja a szexista, agresszív, valamint a nemi szetereotípiákra utaló, illetve a nemi, vallási és etnikai hovatartozást vagy fogyatékosságot sértő reklámok elhelyezését a tömegközlekedési eszközökön és az utcai reklámfelületeken.

A baloldali pártok láthatólag nem nyugszanak bele a vereségbe, Alessandro Zan baloldali politikus jelezte, hogy folytatják az LMBTQ-jogokért vívott harcot. A politikus nevével fémjelzett törvényjavaslat október 27-én bukott el a felsőházi szavazáson, amit a jobboldal győzelemnek nevezett. A javaslat a nemhez, szexuális orientációhoz, társadalmi nemhez köthető diszkrimináció és az erőszak elleni fellépést kívánta szigorítani.

A jobboldali pártok többek között a törvényben szereplő genderidentitás-oktatás, valamint a család jogi meghatározásának a módosítása miatt mondtak nemet rá.

A baloldali Demokrata Párt által benyújtott legújabb kezdeményezés is heves vitát váltott ki a parlamentben. A jobboldali kormánypárti Liga és a jobboldali ellenzéki Olaszország Fivérei szenátorai a Zan-törvény rejtett változatát vélték felfedezni a törvénytervezet szövegében, s a Zan-törvényhez hasonlóan most is a genderidentitásra vonatkozó paragrafusok eltávolítását követelték, amely nem biológiai, hanem társadalmi alapon határozza meg a nemeket. Az Olaszország Fivérei újra titkos szavazást kérvényezett, hogy a szenátorok a lelkiismeretük szerint dönthessenek. Erre azonban nem került sor, Maria Elisabetta Casellati házelnök szavazásra bocsátotta a törvénytervezetet, amelyet eredeti formájában fogadtak el.

A jövőben már nem mondhatjuk, hogy a béranyaság undorító üzletág, s azt sem, hogy két apa nem fogadhat örökbe egy gyermeket

– elemzi az újonnan meghozott intézkedés konkrét következményeit Antonio Brandi, a Pro Vita e Famiglia civil szervezet elnöke. – Az olasz weboldalakon és YouTube-csatornákon azonban szabadon reklámozhatják az anyaméh bűncselekménynek minősülő áruba bocsátását – hívja fel a figyelmet a szervezet vezetője a kettős mércére. – Ők szabadon üzérkedhetnek, ránk pedig szájzárat tesznek, ha a béranyaság vagy a homoszexuálisok általi gyermek-örökbefogadás ellen emelnénk fel a szavunkat – tette hozzá. A továbbiakban ugyanis tilos lesz reklámfelületen megjelentetni, hogy a gyermekek biológiai nemüknek megfelelően csak fiúk vagy lányok lehetnek, mint ahogyan azt is, hogy gyermeke csak egy anyának és egy apának lehet. A civil szervezet azonnal aláírásgyűjtésbe kezdett, hogy a rendelet visszavonását követelje.

Borítókép: Szivárványszínű zászlót lenget a Rómában megtartott Pride felvonulás egyik résztvevője 2021. június 26-án (Fotó: AFP/Tiziana Fabi)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.