Három-négyezer fős migránskaraván vert tábort a lengyel–belarusz határnál hétfőn, és bár Piotr Müller lengyel kormányszóvivő tájékoztatása szerint pedig a nap folyamán több csoportos határsértési kísérletet is sikerült meghiúsítani, a helyzet további kiéleződése várható. A lengyel titkosszolgálatok információi szerint Belaruszon belül legalább tíz-húszezer további illegális bevándorló készül a határ átlépésére, miközben Minszk folyamatosan újabb bevándorlók csoportjainak szállítását szervezi az arab országokból. Mateusz Morawiecki kormányfő a krízishelyzet miatt válságstábot hívott össze, amelyen úgy döntöttek: hogy jelentősen megnövelik a lengyel–belarusz határszakaszt védő határőrök, katonák és rendőrök létszámát. Jelenleg a határőröket mintegy tízezer katona támogatja.
Brüsszel segítene a menedékkérelmek feldolgozásában
Közben az Európai Unió továbbra sem fogja fel a helyzet komolyságát. Miközben Lengyelország a határvédelem azonnali megerősítésével és az illegális bevándorlók Európai Unión kívül tartásával van elfoglalva, Adalbert Janz, az Európai Bizottság belügyekben illetékes szóvivője azt üzente Varsónak, hogy igényelje az uniós hatóságok segítségét.
– Ezek a hatóságok segítenek a migránsok nyilvántartásba vételében, a menedékkérelmek feldolgozásában, és erősítik az embercsempészet elleni küzdelmet. Lengyelországnak először is hivatalosan kérnie kell ezt a segítséget, ahogyan azt a bizottság korábban is szorgalmazta
– érvelt az uniós végrehajtó testület szóvivője. Dana Spinant bizottsági vezető szóvivő azt is nyomatékosította, hogy
az Európai Unió nem finanszíroz se falakat, se szögesdrót kerítéseket, helyettük inkább a határok védelméhez kapcsolódó felszereléseket és kapacitások megerősítését támogatja pénzügyileg.
Szijjártó: Az EU-nak a kerítésépítést kellene támogatni
Közben a hivatalos látogatáson Lettországban tartózkodó Szijjártó Péter nyilatkozatában nehezen érthetőnek nevezte, hogy az Európai Bizottság „már lassan mindent finanszíroz, ami a migráció növelését szolgálja”, de az annak megfékezésére irányuló, igazán hatékony eszközt továbbra sem.
– Mintha nem ezen a bolygón élnének, akik továbbra is gátolják a kerítést építő országok támogatását
– mondta, felszólítva a brüsszeli testületet az „európai lakosság összetételének megváltoztatására irányuló törekvések” feladására. A miniszter nyomatékosította:
bebizonyosodott, hogy a kerítésépítés az egyetlen hatékony módszer az illegális migrációs hullámok megállítására.
A NATO egyik magas rangú tisztségviselője is aggodalmát fejezte ki a lengyel-–belarusz határszakaszon kialakult helyzet miatt, és elfogadhatatlannak nevezte, hogy Minszk a migránsokat nyomásgyakorlásra használja. A tisztségviselő szerint
a migránsok bevetése kombinált, katonai és politikai műveletnek számít, ezért – mint mondta – a NATO készen áll arra, hogy további segítséget nyújtson szövetségeseinknek és fenntartsa a biztonságot a térségben.
Hozzátette: a NATO arra szólítja fel Belaruszt, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot.
Borítékolható az eszkaláció
A lengyel közszolgálati televízióban közzétett, drónokkal készített videofelvételek szerint mindenesetre a migránsok alkonyatkor sátrakat vertek és tüzeket raktak a határon. Láthatók a felvételeken drótkerítést átvágó illegális bevándorlók is, akikkel szemben a határőrök könnygázt alkalmaznak.
A migránsokat kísérő belarusz fegyveresek részéről a határon számos provokációra került már sor, a Twitter-mikroblogon terjedő videók tanúsága szerint lövések is eldördültek.
A lengyel kormány szóvivője szerint a közeljövőben az ilyen cselekmények eszkalálódása várható, fegyverhasználatra is sor kerülhet. Szólt arról is, hogy a lengyel fél csak végső esetben folyamodna fegyverhasználathoz.
Közölte továbbá: a helyzetről hétfő este a lengyel kormányfő telefonon egyeztet lett és litván hivatali partnerével.
Borítókép: Migránsok a lengyel határnál, a belarusz Grodno környékén 2021. november 8-án (Forrás: MTI/AP/BelTA/Leanyid Scseglov)