A tavalyi évhez képest háromszorosára nőtt azoknak a bevándorlóknak a száma, akik sikeresen eljutottak Franciaországból Angliába a La Manche csatornán keresztül. A brit belügyminisztérium adatai szerint idén eddig 25 776-an keltek át illegálisan a veszélyes útvonalon, míg 2020-ban 8461-en tették meg ugyanezt. A Calais és Dunkerque közelében lévő franciaországi ideiglenes befogadótáborokban a migránsok továbbra is arra várnak, hogy az Egyesült Királyságban kezdhessenek új életet. Még azok után sem adják fel a tervüket, hogy a múlt héten 27 ember, köztük hét nő és három gyermek fulladt a tengerbe, miközben gumicsónakokkal próbálták elérni az angol partokat. A Nemzetközi Migrációs Szervezetet szerint 2014 óta nem történt ehhez hasonló tragédia a csatornán.
Miért teszik akkor mégis kockára az életüket a bevándorlók, miután már elértek egy biztonságos európai országot, például Franciaországot?
A BBC szerint a témában elvégzett csekély számú kutatás arról tanúskodik, hogy a legtöbb bevándorló családi kötelékei miatt vág neki ennek a kockázatos útnak. A Care4Calais jótékonysági szervezet adatai alapján például a csatornán átkelők 50 százalékának él már legalább egy családtagja az Egyesült Királyságban. Az országos statisztikai hivatal számításaiból kiindulva mindez nem is meglepő: 2019-re már 9,5 millió külföldi élt az Egyesült Királyságban, ami a mintegy 68 milliós lakosság 14 százalékának felel meg, és ez a szám azóta csak tovább növekedhetett. Az adatok szerint ennek a bevándorlócsoportnak csupán 38 százaléka származik az Európai Unió valamely országából.
A családon kívül a nyelvismeret egy másik olyan tényező, amely a nagy-britanniai letelepedésre ösztönzi a migránsokat. Mivel az angol a legelterjedtebb nyelv a világon, sokan úgy érzik, több esélyük van munkához jutni és ellátni a mindennapi teendőket ott, ahol számukra is ismerős az anyanyelv.
A menekültek is ott érzik magukat biztonságban, ahol a legtöbb ember: a családjuk és a barátaik közt. Egy olyan országban, ahol talán ahhoz hasonló szokások uralkodnak, mint az Egyesült Királyság egykori gyarmataiban, egy olyan helyen, ahol beszélik a nyelvet