Erős és jobb Európai Unióra (EU) van szükség, Németországnak és Olaszországnak rendkívül fontos szerepe van abban, hogy ez sikerüljön
– jelentette ki Olaf Scholz német kancellár az olasz fővárosban, Rómában hétfő este.
A politikus olasz vendéglátójával, Mario Draghival folytatott eszmecseréje után tájékoztatta a sajtó képviselőit. Kijelentette: Berlin és Róma cselekvési terven fog dolgozni, hogy elmélyítsék együttműködésüket a jövőben. Szavait idézte a Politico című amerikai lap is.
Scholz egyúttal közös német–olasz kormányzati konzultációk megtartását helyezte kilátásba, amint a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyzet ezt lehetővé teszi. Draghi azt mondta, szükség van a közös munkára az európai integráció elmélyítése érdekében, akárcsak az integrációs folyamat felgyorsítására. Scholz körútjának Róma a negyedik állomása volt Párizs, Varsó és Brüsszel után. Útja jóval hamarabb vezetett az olasz fővárosba, mint elődjéé, Angela Merkelé, aki először Londonban és Washingtonban járt.
Az évek során Olaszország és Németország nem mindig értett egymással egyet, mivel a migráció kezelése, valamint Olaszország magas adósságállománya és a strukturális reformok végrehajtásának képtelensége kapcsán számos probléma merült fel közöttük.
Draghi miniszterelnökként segített enyhíteni ezeket a feszültségeket. Hétfőn a két vezető ugyan nem értett egyet az uniós adósságszabályok reformjával kapcsolatos témákban, ami sürgető kérdés, mivel a vezetők keresik a módját annak, hogyan lehetne megerősíteni a járvány utáni gazdaságot és ösztönözni a környezetbarát beruházásokat. Nem értettek egyet abban, miként folytassák a francia–olasz tervet, amely bizonyos beruházásokat mentesítene az uniós kiadási korlátozások alól. A jelenlegi szabályok szerint egy ország éves hiánya nem haladhatja meg a gazdasági teljesítmény 3 százalékát, és a teljes adósság nem haladhatja meg a teljesítmény 60 százalékát.
Draghi arról beszélt, hogy a költségvetési, valamint az állami támogatásokra vonatkozó szabályokat illetően változtatásokra van szükség annak érdekében, hogy összhangban legyenek az Európai Unió által kitűzött célokkal a környezetvédelem, az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a digitalizáció, de még a védelem területén is.