A brit állampolgársági törvény módosítása miatt robbant ki botrány az Egyesült Királyságban az elmúlt napokban. A javaslat szerint amennyiben a hatóságok nem rendelkeznek az adott személy elérhetőségével, a kormány előzetes jelzés nélkül megvonhatná az állampolgárságot azoktól a britektől, akik esetében fennáll a nemzetbiztonság veszélyeztetése, vagy ha úgy látják, hogy a lépés a közjót szolgálná. A Priti Patel belügyminiszter által előterjesztett módosítást a parlament alsóháza már elfogadta, a felsőház pedig január 5-én fogja megvitatni.
– A brit állampolgárság kiváltság, nem jog. Az állampolgárságtól való megfosztás azokat érinti, akik veszélyt jelentenek az Egyesült Királyságra, vagy akiknek viselkedése káros
– áll az indoklás brit belügyminisztérium közleményében.
A módosítás híre azonban óriási felháborodást váltott ki az Egyesült Királyságban élő kisebbségi csoportok, valamint az emberi jogi szervezetek részéről, többek közt azért, mert az érintett személyek nem, vagy csak nehezen tudnának fellebbezni. Egy kutatás szerint közel hatmillió személy veszítheti el állampolgárságát, ha az intézkedés életbe lép. Statisztikai adatok szerint a több mint 67 milliós ország 14 százalékát az etnikai kisebbségek teszik ki, akik közül a feketék – 3,3 százalék – és az indiaiak – 2,5 százalék – vannak a legnagyobb arányban. Őket követik a pakisztániak két százalékkal, a bangladesiek 0,8 százalékkal, valamint a kínaiak 0,7 százalékkal. Frances Webber, a brit Faji Kapcsolatok Intézete agytröszt alelnöke szerint az törvénymódosítás gyűlöletkeltéshez vezethet, amelynek célpontjai elsősorban a muszlimok lehetnek.
– A külföldi háttérrel nem rendelkező britek soha nem veszíthetik el állampolgárságukat, bármit is tesznek, azok pedig, akik külföldről származnak, elveszíthetik állampolgárságukat nem megfelelő viselkedés miatt
– tette hozzá Webber.
Az törvénymódosítás előterjesztése ugyanakkor nem alaptalan, hiszen ezzel az is megakadályozható, hogy a nemzetbiztonsági okokból veszélyesnek titulált személyek átlépjék az ország határait. Az egyik legismertebb, közelmúltban történt ilyen eset a most 22 éves Shamima Begum története, aki 2015-ben Szíriába utazott, hogy csatlakozzon az Iszlám Állam terrorszervezethez. Miután a fiatal lány kettős állampolgár – származása révén bangladesi állampolgárságú is –, a brit kormány 2019-ben úgy döntött, megfosztja brit állampolgárságától nemzetbiztonsági okokra hivatkozva. Begum az elmúlt években több alkalommal is hangoztatta, nem bánta meg, hogy az Iszlám Állam akkori fellegvárába utazott. Az ENSZ adatai szerint 110 országból több mint negyvenezer külföldi harcos csatlakozhatott a közel-keleti terrorszervezethez, a BBC brit közmédia úgy becsülte korábban, az Egyesült Királyságból mintegy 850-en utazhattak Szíriába és Irakba.