Válság sújtja az oroszok által felügyelt moldovai szakadár régiót

Vasárnap elnökválasztást tartanak az egyetlen ország által sem elismert Transznisztriában.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gazdasági és demográfiai válság sújtja a Moldovai Köztársaság szakadár régióját, a Dnyeszter folyó keleti részén fekvő, egyetlen ország által sem elismert Transznisztriát, amelynek területén orosz csapatok állomásoznak. Vasárnap elnökválasztást tartanak az „országban”, ahol nem kétséges a korábbi rendőrtiszt, majd a Sheriff cégben üzletemberként tevékenykedő Vadim Krasznoszelszkij újraválasztása.

A többségében oroszajkúak lakta Transznisztria kettős válságával kapcsolatban Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) vezető kutatója a Magyar Nemzetnek elmondta, a rîbnițai orosz tulajdonú acélmű alig tud exportálni a magas termelési költségek miatt, a cuciurgani gázalapú erőmű is alacsony szinten működik, mivel a Gazprom már nem olyan nagyvonalú hitelező, mint az elmúlt évtizedekben. Egyedül a helyi Sheriff cég textilipara exportál töretlenül. 

– A területnek 1990-ben még több mint hétszázezer lakosa volt, jelenleg kevesebben vannak négyszázezernél, a fiatalok többsége Oroszországba vándorolt ki, de újabban moldovai útlevéllel európai uniós országokba is távoznak. Az otthon maradt, többnyire idős lakosság jórészt oroszországi nyugdíjból él, nagyon szerényen

 – fogalmazott a szakértő.

Milyen szerepet játszik a régió életében az elnök mögött álló, a Bajnokok Ligájában vitézkedő labdarúgócsapattal is rendelkező Sheriff-csoport? – kérdeztük Barabás T. Jánostól. A szakértő emlékeztetett, hogy az 1991–92-es moldovai polgárháborúban a Dnyeszter-melléki szakadár fegyveresek között vezető szerepet játszottak az ottani rendőrök, belügyiek. 

– Közülük többen üzletemberekké váltak és megalapították a Sheriff céget, amely lefedi a Dnyeszter-melléki gazdaság jelentős részét, monopóliuma van a kereskedelemben, a mezőgazdaságban, a telekommunikációban, az élelmiszeriparban. A moldovai lapok szerint a csempészetben is élen járnak. A chișinăui és tiraspoli hatóságoknak még az 1990-es években kötött megállapodása alapján a Sheriff cég moldovai vámpecséttel exportálhatja a nagyvilágba termékeit, amiért adót fizet a chișinăui kormánynak. Egy nemzetközileg el nem ismert állam vállalataként másként nem lehetne külgazdasági kapcsolata – vázolta fel a hátteret a KKI vezető kutatója. Kiemelte, hogy az orosz Gazprom mellett a helyi Sheriff cég a tiraspoli rezsim legfontosabb támasza, pénzelője.

Azon kérdésünkre, hogy változhat-e a Transznisztriához való viszonyulás az új, Nyugat-barát moldovai vezetéssel, Barabás T. János kiemelte: egyik félnek sem áll érdekében a feszültségek gerjesztése. 

– A szakadár területnek komoly gazdasági nehézségei vannak, és Moldova számára a fő kapu külföld felé. A moldovai kormány programjában nem szerepel az egyesülés a szakadár területtel. Chișinău elfogadható kapcsolatokra törekszik Oroszországgal, ennek jeleként nem bolygatják a moldovai főváros repülőterének orosz koncesszióját

 – hangsúlyozta az elemző.

Borítókép: Transznisztria címere (Fotó: Twitter/Geopol 21)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.