A bevándorlást ösztönözné a német kormány legújabb elképzelése

Az Európai Unió menekültügyi politikájában évek óta tartó patthelyzet megszüntetése érdekében Nancy Faeser német belügyminiszter arra törekszik, hogy néhány tagállammal együttműködve hatékonyabb menekültügyi rendszert alakítson ki. Az egyik ellenzéki politikus szerint a belügyminiszternek megállítania kellene a folyamatot, nem pedig újabb meghívókat osztogatni.

Forrás: V4NA HÍRÜGYNÖKSÉG2022. 01. 21. 14:37
Freilassing, 2015. szeptember 18. Németországba igyekvõ illegális bevándorlók az osztrák-német határ német oldalán fekvõ Freilassingnál 2015. szeptember 17-én. (MTI/EPA/Marc Müller) Fotó: Marc Müller
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nancy Faeser belügyminiszter (SPD) arról tájékoztatta az Európai Uniót, hogy Németország az úgynevezett készségesek koalíciójával szeretné tehermentesíteni a déli államokat – írja a Die Welt német lap. 

A tárcavezető ugyan nem adott becslést arról, hogy hány ország csatlakozhat a német kezdeményezéshez, de szerinte Olaszország és Franciaország is nyitott a kérdésre – olvasható a V4NA nemzetközi hírügynökség cikkében.

Egy ilyen koalíció irányt mutathatna és elindíthatná az európai menekültügyi rendszer továbbfejlesztését. A fehérorosz határon kialakult helyzet például megmutatta, hogy az Európai Uniónak hatékony és válságálló menekültügyi rendszerre van szüksége

– jelentette ki a német belügyminiszter. 

A szociáldemokrata politikus nagy reményeket fűz az Európai Tanács francia elnökségéhez is, ami június végéig tart.

Németországban ismét éles vita alakult ki a javaslat miatt: az ellenzék bírálta a szociáldemokraták tervét, mondván, ez megosztja az Európai Uniót a fontos migrációs kérdésekben. 

A Kereszténydemokraták és a Keresztényszociális Unió (CSU) jobbközép blokkjának tagjai szerint nem működőképes az az elképzelés, hogy néhány tagállam egyedül cselekedjen, mert az veszélyezteti az unió integritását. 

Alexander Dobrindt, a CSU frakcióvezető-helyettese egy parlamenti ülésen kijelentette, hogy a szociáldemokraták terve óriási kockázatot jelentene a belső határellenőrzés nélküli Európára.

Bárki, aki egyoldalúan új ösztönzőket hoz létre a további migrációra, az veszélyezteti Európa egységét és a nyitott határokat az unióban. Faeser nem értette meg, hogy az Európai Unió azt jelenti, hogy mindenkit egy eszme mögé kell felsorakoztatni, ahelyett hogy saját ideológiát erőltetünk másokra

– fogalmazott a frakcióvezető-helyettes.

Christoph de Vries, a Kereszténydemokrata Unió képviselője – aki a Bundestag belügyi bizottságának tagja is egyben – a Bild című lapnak nyilatkozva határozottan elutasította a javaslatot. 

Azt mondta, hogy Németország évek óta a legnagyobb humanitárius terhet viseli Európában, ezért szerinte a belügyminiszternek mostannak kell lennie a legfőbb prioritásnak, hogy megálljt parancsoljon a folyamatnak és ne osztogasson újabb meghívókat.

2021-ben többéves rekordot döntött a menedékkérők száma Németországban. A Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal adatai szerint a hatósághoz körülbelül 190 800 kérelem érkezett tavaly, ebből csaknem 150 ezren először próbálkoztak letelepedni az országban. 

A legtöbben Szíriából és Afganisztánból érkeztek a német hivatalhoz – emeli ki a V4NA hírügynökség a cikkében.

Borítókép: Németországba igyekvő illegális bevándorlók az osztrák–német határ német oldalán fekvő Freilassingnál 2015. szeptember 17-én (Fotó: MTI/EPA/Marc Müller)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.