− Úgy gondolom, be fognak vonulni − mondta Joe Biden amerikai elnök szerdai sajtótájékoztatóján, utalva egy lehetséges orosz invázióra Ukrajna kapcsán. Az elnök később a helyzetet a II. világháború előestéjével vonta párhuzamba, szerinte hasonlóan kiélezett a szituáció az ukrán fronton, mint 1939-ben volt, amikor is Németország lerohanta Lengyelországot.
Ennek ellenére az ukrán átlagemberek − főként azok, akik az ország lövészárkokkal végigszántott keleti részén élnek − nem tartanak az oroszok esetleges támadásától.
A 71 éves Valentyina Dzjuba és lánya, Galina a frontvonal közvetlen közelében lakik, a 2015-ben csatatérré vált Marjinka városának szélén. A szomszédságból már mindenki elmenekült vagy elesett a harcokban, Valentyina háza pedig élelmiszerraktárként és menedékként szolgál esetleges légicsapások elől. Ennek ellenére az ukrán asszony egyáltalán nem tartja valószínűnek, hogy Oroszország jelen helyzetben megtámadná Ukrajnát.
− Nem tennék meg, mivel a katonák, akik beásták magukat a lövészárkokba, egyik oldalon sem akarnak meghalni
− mondta a Bloomberg amerikai hírportálnak Galina. − Putyin tudja, hogy sok orosz él itt. Ma Ukrajnának nevezzük, de régebben a Szovjetunió részei voltunk − teszi hozzá a 41 éves nő.
Az ukrán lakosság alapvetően nyugodt, nem uralkodik pánikhangulat annak ellenére sem, hogy az amerikai és ukrán hírszerzés folyamatosan az orosz invázió veszélyével fenyeget.
− Már százszor hallottuk ezt, általában csak túlzott felhajtás
− fogalmazott a The Guardian brit napilapnak a kijevi Olja Szimbirova. Ez a nyugalom a frontvonalhoz közeledve egyre erősebbé válik. Ezt mutatja az is, hogy egy friss felmérés szerint az ország népességének 54 százaléka áll ki a NATO-csatlakozás mellett,
azonban a keleti országrészekben a legalacsonyabb a társulni vágyók aránya.
Az ukrán katonák sem gondolkodnak másképp. A Szabad Európa Rádió hírportáljának tavaly év végi cikkéből kiderül, a front biztonságáért felelős harcosok nem tapasztalnak semmi szokatlant.
− A legfőbb ok, amiért senki nem hisz a támadásról szóló híreknek, az ukrán vezetés folytonos hazugságai
− fejtette ki a frontvonalon szolgáló Irina. − Amikor megválasztották, az elnök azt ígérte, egy héten belül véget vet a háborúnak. Két évvel később még mindig ugyanott tartunk − tette hozzá. Mások szerint az orosz fél nincs felkészülve az invázióra. − Nincsenek tábori kórházaik, üzemanyag-tárolóik, nincs elég bevethető katonájuk és harcjárművük a területen − érvel az orosz támadás ellen a határon állomásozó Vlad. Hozzátette:
− Legalább három-négyszázezer katonára lenne szükségük, ehhez képest jelenleg mindössze százezer körüli a számuk.
Borítókép: Ukrán katona a kelet-ukrajnai Donyeck közelében húzódó frontvonalnál, a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők közötti összecsapások egyik helyszínén 2022. január 2-án. (Fotó: MTI/AP/Andriy Dubchak)