Abszolút többséget szerzett a vasárnapi portugál választásokon a Szocialista Párt, amely 41,7 százalékos eredménnyel 117 mandátumot fog szerezni a 230 fős parlamentben. Ez hatalmas siker a Portugáliát 2015 óta irányító António Costának, aki az előző parlamenti ciklusban a marxista Baloldali Blokk és a Kommunista Párt külső támogatására szorult ahhoz, hogy a törvények elfogadtatása során többséggel rendelkezzen.
Éppen e két radikális párt ellenállása vezetett a kormány tavalyi bukásához.
Az ellenzéki jobboldallal összefogva ugyanis elutasították a szocialista kisebbségi kormány idei évre vonatkozó költségvetését, ezért az államfő feloszlatta a parlamentet és kiírta az új választásokat. A baloldali pártok nagyobb keretet akartak a szegénység elleni intézkedésekre és az egészségügyi rendszerre, valamint a munkaügyi törvények javítására. A baloldali kritikákra reagálva a költségvetési fegyelem híveként ismert Costa hangsúlyozta, hogy elérték a pénzügyileg megvalósítható határt.
A portugálok megerősítették, hogy a Szocialista Pártot további négy évig kormányon akarják tartani. Stabilitást, kiszámíthatóságot, biztonságot akarnak
– mondta győzelmi beszédében António Costa.
A két kisebb baloldali párt népszerűségvesztést szenvedett el, a voksok kevesebb, mint 5 százalékát szerezték meg, a Kommunista Párt így csupán 6, a Baloldali Blokk 5 mandátumot kapott. A szocialisták legnagyobb ellenfele és váltópártja, a Szociáldemokrata Párt – amely nevével ellentétben jobbközép irányultságú – valamelyest javított legutóbbi eredményén, de a mostani szereplésük csupán 29,3 százalékos támogatottságot produkált.
Mindeközben a harmadik legerősebb párttá lépett elő 7,2 százalékkal a 2019-ben alakult Chega (Elég volt!), amely kampányának központjában a bevándorlásellenesség és a korrupció elleni harc szerepelt.
Ez az eredmény 12 mandátumot jelent. A Chega feltűnése és megerősödése azért is jelentős pillanat a portugál történelemben, mert a katonai diktatúrát követően 1976-ban megtartott első demokratikus választások óta (2019-ig) nem volt radikális jobboldali képviselője a parlamentnek.
A Portugáliáról szóló elemzések szerint az a tény, hogy a korábbinál magasabb, 57 százalékos részvételi arány mellett ilyen magabiztos többséggel újraválasztották Costát, annak szól, hogy a 2008–2009-es világválság hatására drámaian visszaesett gazdaságot stabilizálni tudta, a költségvetési hiányt lefaragta, a GDP 2019-re pedig 2,7 százalékos növekedését ért el. Noha a koronavírus-járvány súlyos csapást mért Portugáliára, 2020-ban 8,4 százalékos GDP-csökkenés történt, az emberek láthatólag megbíznak a szocialistákban. Az AFP hírügynökség elemzése rámutat arra, hogy a lakosság közel 90 százaléka beadatta magának a koronavírus elleni oltás mindkét adagját, s már majdnem a lakosok fele felvette a harmadik, emlékeztető oltást is.
Baloldalisága ellenére António Costa megtalálta a hangot Orbán Viktor miniszterelnökkel is.
A 2020 júliusában folytatott tárgyalásaik után a magyar kormány álláspontjával egyetértve a portugál miniszterelnök kijelentette: az uniós kifizetések nem köthetők homályos, politikailag motivált jogállamisági kritériumokhoz.