Belarusz szerint tömeggyilkosság történt a lengyel határon

Egy átszökött lengyel katona vallomásaira alapozzák vádjaikat.

MTI
2022. 01. 12. 12:20
Czeremcha, 2021. december 17. Járõrözõ lengyel határõr a fehérorosz határon, Czeremcha környékén 2021. december 17-én. A Fehéroroszország felõl érkezõ migrációs nyomás miatt a lengyel határõrség támogatására mintegy 12 ezer katonát mozgósítottak. Az év eleje óta csaknem 40 ezer, sok esetben a fehérorosz egyenruhások által támogatott határsértési kísérletet regisztráltak a lengyel-fehérorosz határon. MTI/EPA/PAP/Wojtek Jargilo Fotó: Wojtek Jargilo
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tömeggyilkossággal vádolta meg szerdán a lengyel hatóságokat a belarusz nyomozó bizottság (SZK) a belarusz–lengyel határon kialakult konfliktus során. Az SZK honlapján megjelent közlemény szerint a büntetőügy vizsgálatakor Emil Czeczko lengyel katona elmondta, hogy 2021. június 8-ától kezdve társaival együtt szervezett gyilkosságokban vett részt a határvidéken és a lengyel Siemianówka település közelében. A katona azt állította: többször is szemtanúja volt ilyen bűncselekményeknek. 

Mint mondta: 

a meggyilkoltak között a lengyel határon át nyugat felé tartó menekültek voltak, köztük nők és gyermekek, valamint két, külföldieket segítő önkéntes. 

Czeczko azt állította, hogy több mint 240 embert gyilkoltak meg, és a lengyel biztonsági erők tömegesen temették el a halottakat az erdőben, speciálisan előkészített gödrökben. Az SZK további vizsgálatot kezdeményezett, és az emberi biztonság elleni bűncselekmények, háborús propaganda és szándékos cserbenhagyás miatt folytat vizsgálatot. A hatóságok felkérték a belarusz külügyminisztériumot, hogy diplomáciai csatornákon keresztül tájékoztassa az érintett közel-keleti és afganisztáni illetékes szerveket az esetekről. A belarusz hatóság az üggyel összefüggésben kezdeményezte, hogy további információgyűjtést folytassanak a Nyugat-Európába, különösen Németországba tartó állampolgárok állítólagos eltűnésével kapcsolatban, illetve a tények nyilvántartásba vétele érdekében. A nyomozati szerv egyben közölte, hogy külön forródrótot létesített, amelyen az emberi biztonság elleni bűncselekményekről szóló bejelentéseket fogadja.

Járőröző lengyel határőrök a belarusz határon, Czeremcha környékén 2021. december 17-én.  MTI/EPA/PAP/Wojtek Jargilo Fotó: Wojtek Jargilo

Tavaly decemberben a lengyel ügyészség bejelentése nyomán a lengyel közszolgálati televízió számolt be arról, hogy Emil Czeczko dezertált és Belaruszba ment. Az akkori tájékoztatás szerint a lengyel nyomozók azt is vizsgálják, hogy a férfi együttműködött-e a belarusz hírszerzéssel, ami életfogytig tartó börtönbüntetés ítéletét vonhatja maga után. 

A lengyel közszolgálati televízió hírcsatornája, a TVP Info úgy értesült, hogy Czeczkót korábban édesanyja testi és pszichikai bántalmazásáért ítélte el a bíróság, szökése előtt néhány nappal pedig azzal gyanúsították meg, hogy kábítószer hatása alatt autót vezetett.

A lengyel–fehérorosz határon tavaly csaknem 40 ezer, sok esetben a belarusz egyenruhások által támogatott határsértési kísérletet regisztráltak. A migrációs nyomás októberben érte el a tetőfokát. Stanislaw Zaryn, a lengyel titkosszolgálatokért felelős minisztérium szóvivője decemberben magyarázatot fűzött azokhoz a minszki és moszkvai vádakhoz, amelyek szerint Lengyelország több migráns halálát okozta volna. Hasonló, a belarusz és orosz sajtócikkekből idézett állításokat a szóvivő a Nyugat és Lengyelország ellen irányuló információs háború elemének nevezett. Az orosz és belarusz dezinformáció célja az amerikai katonai jelenlét kiszorítása Közép-Európából, valamint a biztonság szintjének csökkentése a NATO keleti szárnyán – írta Zaryn.

 

Borítókép: a Belarusz felől érkező migrációs nyomás miatt a lengyel határőrség támogatására mintegy 12 ezer katonát mozgósítottak. Az év eleje óta csaknem 40 ezer, sok esetben a belarusz egyenruhások által támogatott határsértési kísérletet regisztráltak a lengyel–belarusz határon (Fotó: MTI/EPA/PAP/Wojtek Jargilo)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.