Az EUobserver hírportál beszámolója szerint az Európai Parlament (EP) LIBE-bizottsága jövő csütörtökön dán kormányzati tisztségviselők részvételével tart meghallgatást az ügyben, hogy Dánia több száz szíriai menedékkérőtől vonta meg a tartózkodási engedélyt.
A koppenhágai kormány még tavaly tavasszal közölte, hogy mindazoknak megszűnt a jogalapjuk az országban élni, akik a szíriai fővárosból, Damaszkuszból és környékéről származnak. A polgárháború sújtotta közel-keleti országban ugyanis Damaszkuszt a kormányerők tartják ellenőrzésük alatt, az onnan menekültek biztonsággal visszatérhetnek.
Mindig is őszinték voltunk, egyértelművé tettük az első naptól, hogy a szírek tartózkodási engedélye ideiglenes, és a védelem visszavonható, ha már nincs rá szükség
– indokolta meg a döntést Mattias Tesfaye etióp származású bevándorlási miniszter.
A Jyllands-Posten napilap szerint azóta mintegy negyven szír állampolgár települt át más uniós tagállamokba, Ausztriába, Belgiumba, Finnországba, Franciaországba, Hollandiába, Németországba és Svédországba. Az EUobserver azonban más sajtóértesülésekre hivatkozva azt írja, ennél jóval magasabb lehet a Dániából „menekülők” száma, hiszen
Belgium, Németország és Svédország 363 esetben kérte a náluk tartózkodó szírek visszafogadását Koppenhágától.
Az északi ország a szíriai háború 2011-es kitörése óta mintegy 35 ezer szír menekültet fogadott be. Jelenleg 4700 szír állampolgár oltalmazotti státusát vizsgálják felül, közülük 1200-an Damaszkuszból érkeztek.
Nem véletlen, hogy a dániai szírek más tagállamokba utaznak, s nem Szíriába. Szíria kifejezetten nem biztonságos
– nyilatkozta Nikolaj Villumsen, a szociáldemokratáktól balra álló dán Vörös–Zöld Szövetség EP-képviselője. – Ha visszatérünk Szíriába, börtönbe kerülünk, vagy a halál vár ránk, mivel elutasítjuk Bassár el-Aszad elnököt – közölte az AFP hírügynökséggel egy szír asszony, aki férjével együtt egy szögesdróttal körülvett egykori laktanyában tartózkodik október óta. Ilyen létesítményekbe helyezik a kitoloncolásra ítélt, jogfosztott szíreket. Sokuknak azonban lehet, hogy hosszú hónapokig, évekig várakozniuk kell, mivel Koppenhága nem tart fenn diplomáciai kapcsolatokat Damaszkusszal.