A vészhelyzet lezárását sürgetik az olasz kormányzók
Az olasz tartományok kormányzói megelégelték a Mario Draghi vezette kormány kaotikus járványügyi rendeleteit. A jelen állás szerint március 31-ig tart Olaszországban az egészségügyi vészhelyzet, jelenleg a járványügyi helyzet lassú javulása tapasztalható. Az állampolgárok a bürokrácia csapdájába szorultak a kaotikus protokollok és sokszor felesleges rendeletek miatt. „Elérkezett az egyszerűsítés és a normalizálás ideje” – üzenik egyhangúlag a kormányfőnek a tartományok vezetői. „Fölösleges a vészhelyzet súlyosságát jelző színek bevezetése a tartományokban. Elég a tünetmentesek felügyeletéből és a beoltott diákok távoktatásba űzéséből, itt az ideje, hogy fokozatosan visszatérjünk a normalitáshoz” – vallják a kormányzók. Miközben a politikai elit a köztársaságielnök-választásra koncentrál, addig az olasz kormányzók a vészhelyzet lezárásának felgyorsításáról tárgyalnak. Írásos felszólításban fordulnak a római kormány tagjaihoz, hogy figyelembe véve a javuló járványügyi tendenciát segítsék az ország újraindítását.
Forrás: Ansa.it
Az oltatlan betegek lekerülnek a transzplantációs várólistáról az USA-ban
A Massachusetts állambeli Bostonban található Harvard egyetemi oktatókórház vezetése megerősítette a hírt, hogy a szervátültetésre váró betegek listáján inaktiválták annak a 31 éves amerikai férfinak a kérelmét, aki november óta szívátültetésre várt. DJ Ferguson ugyanis visszautasítja a koronavírus elleni oltóanyag felvételét.
Az amerikai betegségmegelőzési és járványügyi központ (CDC) hivatalos állásfoglalása szerint azonban a szervátültetésekre váró befogadó pácienseknek olyan életvitelt kell folytatniuk, amely a lehetőségekhez képest a legtöbb esélyt biztosítja majd a sikeres szervátültetésre és a műtétet követő időszakban a túlélésre is. A CDC szerint mindennek pedig elengedhetetlen eleme a Covid–19 elleni védőoltás felvétele. Különösen azért, mert a transzplantációra váró betegek immunrendszerét immunszuppresszív gyógyszerekkel nyomják el, hogy csökkentsék a beültetett szerv kilökődésének a veszélyét. A CDC a szervdonorok esetében ugyancsak előírja a védőoltás felvételét.
A koronavírus-járvány óta a várólistáról törölt Ferguson esete nem az első az USA-ban. Korábban már két másik páciens nevét is eltávolították a veseátültetésre kijelölt betegek listájáról, ugyancsak a koronavírus elleni vakcinák elutasítása miatt.
Forrás: Rt.com
A koronavírus hosszú távú mellékhatásairól készítettek felmérést Olaszországban
A koronavírussal fertőzött betegek 60 százalékának még hónapokon keresztül vannak tünetei. Egy olasz tudományos felmérés szerint semmiképpen sem lehet egy tüdőgyulladáshoz hasonlítani a koronavírus-járványt. A felépülés nagyon hosszú ideig, akár hat hónapig is eltarthat. A betegségen átesett személyek egyhatoda úgy nyilatkozott, hogy a kórházi kezelés lezárulása után még hosszú ideig légzési nehézséggel, lázzal, köhögéssel, mellkasi fájdalmakkal, egyensúlyzavarral, hányingerrel küszködtek. A koronavírus hosszú távú mellékhatásairól a bolognai Sant’Orsola kórház intenzív osztályának munkatársai készítettek felmérést. A megvizsgált személyek az első hullám időszakában fertőződtek meg és kerültek kórházba. A kutatás célja azon páciensek megnyugtatása volt, akik a kórház elhagyása után is még hosszú ideig tapasztalták a betegség tüneteit.
Forrás: Agi.it
Borítókép: A NG Biotech francia startup társaság üzeme a nyugat-franciaországi Guipryben 2022. január 7-én (Fotó: MTI/AP/Jeremias Gonzalez)