Schengennel zsarolja Romániát Brüsszel

Korábban az alkotmánybíróság kimondta a román alaptörvény elsőbbségét az európai uniós jog felett.

IOHANNIS, Klaus; CIUCA, Nicolae Ionel
Bukarest, 2021. oktber 21. Nicolae Ciuca romn vdelmi miniszter kzs bejelentst tesz Klaus Iohannis romn elnkkel Bukarestben 2021. oktber 21-n. A romn llamf kormnyalaktsi megbzst adott a vdelmi miniszternek, miutn a Nemzeti Liberlis Prt (PNL) t javasolta a kormnyfi posztra a kormnyalaktsi trgyalsok msodik forduljban. MTI/AP/Andreea Alexandru Fotó: Andreea Alexandru
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia nem is reménykedhet a schengeni csatlakozásban, ha nem érvényesíti az európai bíróság döntését, miszerint az uniós jogrendszer a tagállami felett áll. Ezt Ramona Chiriac, az Európai Bizottság bukaresti képviseletének vezetője jelentette ki egy interjúban. 

Szerinte az európai jog elsőbbsége arra kötelezi a bírákat, hogy ne vegyék figyelembe a román alkotmánybíróság azon határozatát, amely ellentétes az uniós joggal. 

Chiriac emlékeztetett arra: Románia az egyetlen EU-tag, amely két területen is felügyelet alatt áll, egyrészt az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében, másrészt a jogállamiságot általánosan figyelő eljárás részeként.

A román alkotmánybíróság december végén állásfoglalásban mondta ki Románia alaptörvényének elsőbbségét az európai uniós jog felett. A taláros testület az Európai Bíróság egyik december közepi ítéletével kapcsolatban foglalt állást, s jelezte, hogy az nem hajtható végre az ország alkotmányának módosítása nélkül. Nicolae Ciucă román miniszterelnök ezt követően azt nyilatkozta, hogy a román alaptörvény nyilvánvalóvá teszi: 

az EU jogrendszerének irányadó része Romániára is vonatkozik, ott is érvényesül. 

Brüsszel vitája Románia alkotmánybíróságával már korábban kezdődött. Tavaly október végén Brüsszel levélben kért magyarázatot a bukaresti kormánytól egy korábbi alkotmánybírósági határozattal kapcsolatban, amely úgyszintén elutasította az uniós jog elsőbbségét a romániai döntéssel kapcsolatban.

Júniusban az Európai Bizottságnak a folyamatban lévő ellenőrző mechanizmusok ellenére sem volt még kifogása Románia felkészültségével. Az EU végrehajtó szerve akkor Románia, Bulgária, Horvátország és Ciprus csatlakozását kérte a Schengen reformját célzó stratégiájában. Margarítisz Szkínász, az európai életmód előmozdításáért felelős biztos arról beszélt, hogy a schengeni övezet nem teljes az összes uniós tagállam nélkül. Az Európai Unió tagállamai közül jelenleg Bulgária, Románia, Horvátország, Ciprus és Írország nem tagja a schengeni övezetnek, az unión kívüli országok közül viszont tagállam Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein.

Borítókép: Nicolae Ciucă nyilatkozik a sajtó képviselőinek Bukarestben 2021. október 21-én (Fotó: MTI/AP/Andreea Alexandru)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.