A mesterségesintelligencia-modellek megbízhatóságát vizsgáló program indult Szegeden

A mesterségesintelligencia-modellek megbízhatóságát vizsgáló, négyéves kutatási program indult az Innovációs és Technológiai Minisztérium 1,2 milliárd forintos támogatásával a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

Forrás: MTI2022. 02. 10. 7:42
PALKOVICS László
Zalaegerszeg, 2022. január 28. Érdeklõdõk ipari drónokat néznek a Mesterséges Intelligencia és Technológiai Kiállításon, középen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter Zalaegerszegen, a ZalaZONE Jármûipari Tesztpálya fogadóépületében 2022. január 28-án. MTI/Varga György Fotó: Varga György
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint az SZTE-n 2018-ban alakult meg a szoftvermérnöki, az adatok feldolgozásával kapcsolatos, illetve alkalmazásspecifikus – a többi közt közlekedésszervezési, egészségügyi vagy geoinformatikai – feladatokat végző Smart Rendszerek Kutatóintézet 12 csoport bevonásával. A szakterület sajátosságai miatt a kutatás-fejlesztés során szoros az együttműködés az ipari partnerekkel, így az SZTE szakemberei olyan vállalkozások munkatársaival dolgoznak együtt mint a Samsung, az Intel és az ARM.

A korábbi eredményekre építő projekt egyik fókuszterülete a napjainkban nagyon sok helyen alkalmazott mélytanulási modellek megbízhatósági problémáinak vizsgálata. Ígéretes kutatási irány annak elemzése is, hogy a hagyományos szoftverminőség-biztosító és tesztelési módszerek adaptálhatók-e mesterségesintelligencia-modellekre.

Az SZTE kutatócsoportjai vizsgálják azt is, miként tudják a mesterséges intelligenciát biztonságosan és hatékonyan használni a különböző smart megoldásokban olyan alkalmazási területeken, mint a telemedicina, az okos városok, a különböző képfeldolgozási feladatok, illetve mobil robotikai megoldások vagy a szoftverkarbantartás és -tesztelés.

A kutatóintézet dolgozói eddig több száz cikket publikáltak – több mint harminc külföldi egyetemmel együttműködve –, ezek túlnyomó többsége az adott terület nemzetközileg elismert fórumain jelent meg. A pályázat fontos célkitűzése az eddig is erős hazai és nemzetközi tudományos és ipari kapcsolatok elmélyítése.

Borítókép: illusztráció (Fotó: MTI/Varga György)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.