„A romániai csapaterősítés a NATO egységének bizonyítéka”

Jens Stoltenberg közölte, a tömb nem hagyja magára Romániát az orosz fenyegetéssel szemben.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 11. 16:11
STOLTENBERG, Jens; IOHANNIS, Klaus
Constanca, 2022. február 11. Klaus Iohannis román elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-fõtitkár (k) egy amerikai hadtest parancsnokkal beszél a Mihail Kogalniceanu katonai légi támaszponton, a Fekete-tenger partjánál fekvõ Constancában 2022. február 11-én. Az Egyesült Államok Németországból Romániába vezényel át mintegy 1000 amerikai katonát az orosz-ukrán feszültség miatt. MTI/EPA/Razvan Pasarica Fotó: Razvan Pasarica
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A NATO nem hagyja magára Romániát, a Fekete-tenger térségének biztonsága stratégiai fontosságú számára, a romániai csapaterősítés pedig a NATO összetartásának és egységének bizonyítéka – hangoztatta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár pénteken a romániai Mihail Kogalniceanu légitámaszponton, ahol a Németországból áthelyezett újabb ezer amerikai katona fog állomásozni. A román elnökkel közösen tartott sajtóértekezletén Stoltenberg rámutatott: a NATO védelmi szövetség, csapaterősítése válasz az orosz fenyegetésre, a többnemzetiségű csapatok jelenlétével pedig azt üzeni, hogy bármely tagállam megtámadása az összes többi egységes válaszát eredményezné.

Romániában német és olasz vadászgépek is részt vesznek a NATO légterének védelmében, pénteken spanyol repülőgépek érkeznek Bulgáriába, és mintegy ezer amerikai katona van úton a Fekete-tengeri Kogalniceanu-támaszpont felé, így az ott állomásozó katonák száma kétezer fölé emelkedik

– sorolta a védelmi szövetség főtitkára.

Az ukrán határ mentén egyre fokozódó orosz csapatösszevonás miatt Stoltenberg szerint valós a veszély arra, hogy újabb katonai konfliktus robban ki Európában, ezért a NATO továbbra is tárgyal Oroszországgal, és megpróbálja rávenni a feszültség enyhítésére.

Gondolom, nem fér kétség hozzá, hogy Oroszország az agresszor: elfoglalta a szomszédos Ukrajna területének egy részét, illegálisan annektálta a Krím félszigetet, továbbra is destabilizálja Kelet-Ukrajnát a Donyec-medencei szakadárok által, most pedig százezer harcra kész katonát hozott Ukrajna térségébe, és tovább növeli a feszültséget. Ezért támogatásunkról kell biztosítanunk ukrajnai partnereinket, és el kell oszlatnunk minden kételyt azzal kapcsolatban, hogy a NATO kész megvédeni minden tagállamát

– hangoztatta NATO-főtitkár.

A NATO hosszabb távon is erősíteni akarja jelenlétét a keleti szárnyon, a konkrét módozatokról jövő heti értekezletükön tárgyalnak a tagországok védelmi miniszterei. Stoltenberg kifejtette: Franciaország felajánlása, mely szerint kész egy NATO-küldetés részeként katonákat küldeni Romániába, ennek a hosszabb távú csapaterősítési tervnek a részét képezi. Klaus Johannis államfő a román nép nevében üdvözölte az újabb amerikai katonák Romániába érkezését, és úgy értékelte: ez az Egyesült Államok támogatásának és szolidaritásának félreérthetetlen bizonyítéka, a NATO védelmi és elrettentő képességét erősíti. Szerinte ez a legsúlyosabb válság a vasfüggöny lebontása óta, de egyetlen román állampolgárnak sincs oka félelemre, Románia biztonságát – saját haderején kívül – NATO-tagsága és az Egyesült Államok stratégiai szövetségesi támogatása is garantálja. Megjegyezte: Románia 2004-ben, amikor felvették a NATO-ba, még csak haszonélvezője volt a védelmi szövetség által nyújtott biztonságnak. Most már maga is hozzájárul a közös biztonsághoz, a GDP két százalékát fordítja védelmi kiadásokra és folyamatosan korszerűsíti, fejleszti haderejét.

A román elnök a NATO keleti szárnyának további erősítését szorgalmazta, és – Stoltenberggel együtt – cáfolta azt, hogy a NATO rakétaelhárító pajzsának deveselui támaszpontját támadó fegyverek kilövésére lehetne használni, és fenyegetést jelentene Oroszország számára.

Románián csütörtökre virradó éjszakától kezdődően több hadifelszerelést szállító katonai konvoj haladt át a fekete-tengeri Kogalniceanu-támaszpont felé, a Németországból átirányított amerikai katonák pedig – médiajelentések szerint – buszokkal érkeznek. Az amerikai védelmi minisztérium a múlt héten jelentette be, hogy az orosz–ukrán feszültség miatt mintegy ezer katonát vezényel át Németországból Romániába. A román védelmi minisztérium közlése szerint a Romániában állomásozó NATO-csapatok megerősítésére érkező amerikai katonai kontingens a Task Force Cougar (Puma harci kötelék) nevet viseli, gerincét pedig a németországi Vilseckben állomásozó 2. páncélos lovasezred Stryker harcjárművekkel felszerelt gépkocsizó lövészzászlóalja képezi, amelyet tüzér, utász és más támogató alegységek egészítenek ki.

Borítókép: Klaus Iohannis román elnök (j) és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár (k) egy amerikai hadtest parancsnokkal beszél a Mihail Kogalniceanu katonai légitámaszponton, a Fekete-tenger partjánál fekvő Constancában 2022. február 11-én. (Fotó: MTI/EPA/Razvan Pasarica)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.