Kaisz Szaíd tunéziai elnök vasárnap feloszlatta a bírói függetlenség felett őrködő legfelsőbb igazságszolgáltatási tanácsot, mert szerinte a testület elfogult bizonyos érdekekkel. Az elnök már hónapok óta élesen bírálta a bírókat és általában az egész igazságszolgáltatást amiatt, hogy késlekednek ítéletet hirdetni a korrupcióval és a terrorizmussal kapcsolatos ügyekben. Szaíd többször kijelentette:
nem hagyja, hogy a bírák úgy viselkedjenek, mint állam az államban, holott az állam egyik funkciójának ellátása volna a feladatuk.
Szaíd most idejétmúlt testületnek nevezte az igazságszolgáltatási tanácsot, és kilátásba helyezte, hogy ideiglenes rendeletet bocsát ki vele kapcsolatban, de ennek részleteiről nem beszélt. „Ebben a tanácsban a pozíciók elosztása és a kinevezések a lojalitás függvényei. A tanács tagjainak nem a testületben, hanem a vádlottak padján kellene ülniük” – jelentette ki a miniszterekkel szombaton késő este megtartott tanácskozásán a belügyminisztériumban. A tanácskozást az állami tévé rögzítette, és már hajnalban sugározta. Szaíd tavaly júliusban felfüggesztette a törvényhozás működését, és menesztette a kormányt, miután erőszakba torkolló tiltakozások robbantak ki a gazdasági helyzet és a koronavírus-járvány kezelése miatt. Kritikusai szerint Szaíd gyakorlatilag puccsot hajtott végre, amikor magához vonta a végrehajtó hatalmat.
Szeptember 29-én Nadzsla Buden Ramadán személyében kinevezte Tunézia első női kormányfőjét és alkotmányreformot ígért, de azóta gyakorlatilag ő kormányoz rendeletekkel.
A legfelsőbb igazságszolgáltatási tanács egy 2016-ban létrehozott, független, alkotmányos intézmény. Amellett, hogy például büntetésekkel őrködik a bírói függetlenség felett, a bírók szakmai előbbre jutásáról is gondoskodik. Az államfő januárban már megvonta a tanács tagjainak pénzügyi privilégiumait.
Több mint tíz éve Tunéziában kezdődött az arab tavasznak nevezett tüntetéshullám, amelynek során több országban felkelések kezdődtek a hatalmon lévő rendszerek ellen. Tunéziában ekkor mozdították el az országot több mint húsz éven át vezető Zejn el-Abidin ben Alit, és elkezdték megváltoztatni a tekintélyelvű rendszert. Ám a változás a jólétet nem hozta el, ami általános elégedetlenséget keltett az országban.
Borítókép: Kaisz Szaíd tunéziai elnök és Nadzsla Buden Ramadán, Tunézia újonnan kinevezett miniszterelnöke 2021. szeptember 29-én. (Fotó: Twitter/Tunéziai elnöki hivatal)