– A kazahok eredetileg a cseppfolyós gáz árának hirtelen duplájára való emelkedése miatt vonultak az utcákra, ezt követően már politikai követeléseiket is hangoztatták. Noha az elmúlt években Kazahsztán jelentős fejlődésen ment keresztül, számítani lehetett ekkora tüntetéshullámra az országban?
– Nem, nem lehetett ilyen fokú tiltakozásra számítani. Kazahsztánban messze a legmagasabb az életszínvonal és a legalacsonyabb a társadalmi egyenlőtlenség. Makrogazdasági szinten a Covid nem okozott különösebb sokkot, a gazdaság növekszik és fejlődik, a befektetési környezet igen kedvező, és jelentős reformprogramokat jelentettek be éppen tavaly. Tény azonban, hogy a minimálbér nagyon alacsony – 100 dollár (körülbelül 31 ezer forint) –, és ország földrajzi adottságai miatt a munkaerő mobilitása korlátozott, így komoly regionális egyenlőtlenségek alakultak ki. Ráadásul a nyugat-kazahsztáni régió tulajdonképpen mindig egyfajta puskaporos hordónak számított, tíz éve már volt ott munkásfelkelés, melyet csak halálos áldozatok árán tudott leverni a karhatalom.

– A kazah külügyminisztérium sajtóközleményében arról írt, hogy „Kazahsztán országon kívül kiképzett terrorista csoportok fegyveres agressziójával néz szembe”. Erről mit lehet tudni, milyen a terrorhelyzet az országban?
– Fontos leszögezni, hogy a nyugat-kazahsztáni tüntetésekhez terrorista csoportoknak minden bizonnyal nincsen közük, a helyzet eszkalálódásához azonban igen. Helyi forrásaim megerősítették a már néhány híradásban szereplő információt, hogy Almatiban nem a tüntetéseket kirobbantók masíroztak, hanem szemmel láthatóan teljesen más, részben szervezett csoportok jelentek meg. Ezek mögött feltételezések szerint a helyi maffia (mely ugye a hivatalos szóhasználatban, a cselekmények jellege okán szintén terrorista jellegűnek minősül) és külföldi terrorszervezetek állnak, különböző okok miatt. A külföldi vonal emlegetésének lehet alapja, mivel Almati nagyon közel van Közép-Ázsia radikális iszlamistáknak otthont adó régióihoz, elsősorban a Fergana-völgyhöz.