A tervezett képzéseken a kockázatértékelésre és a tudatosságra fogják helyezni a hangsúlyt, valamint arra, hogy a mentősök miként ne kerüljenek veszélyes szituációkba. Az önvédelmi képzést a rendőrséggel közösen bonyolítják majd le.
A mentőszolgálat munkatársai egyébként már most is együttműködnek a rendőrséggel. A hatóság emberei olyan információkat adnak át a mentősöknek, mint például, hogy mely területek és helyek lehetnek különösen kockázatosak egy-egy időszakban.
Ahogyan azt tavaly a V4NA nemzetközi hírügynökség is megírta:
Svédország az egyetlen olyan ország Európában, ahol 2000 óta jelentősen nőtt a halálos lövöldözések száma.
A Svéd Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (Bra) tavaly áprilisi jelentése szerint a 2020-as év volt a legerőszakosabb év Svédország történetében. A jelentésből kiderült, hogy Svédországban 2020-ban történt az elmúlt 18 év legtöbb gyilkossága és gondatlanságból elkövetett emberölése. A jelentés arra is kitér, hogy a növekvő bűnözés nem Svédország egészét érinti, hanem főleg a „sérülékeny területeket”. A fegyveres támadások jelentősen nőttek a külvárosokban, ahol több helyen bandaháborúk dúlnak.
A Bra egy másik jelentése az erőszakos bűncselekmények alakulását vizsgálta Svédországban 2000 és 2019 között 22 másik európai országgal összehasonlítva. A következtetés szerint Svédországban történt a legtöbb halálos lövöldözés Európában. Bár a jelentés készítői szerint nem világos, hogy mi okozta a növekedést, arra itt is rámutattak, hogy a legtöbb lövöldözés bűnözői körökben, az úgynevezett „sérülékeny területeken” történik, és gyakran kábítószer-kereskedelemmel és bandaháborúkkal hozható összefüggésbe.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Flickr)