A Magyar Meteoritikai Társaság (MMT) által üzemeltetett Magyar Tűzgömbkamera Hálózat (MTH) bajai, bükki, győri és zalaegerszegi teljes égbolt kamera állomásai rögzítették a jelenséget. Köszönhetően annak, hogy az ország felett derült volt az ég – derül ki az Origo.hu cikkéből.
A hullást kb. öt másodpercen keresztül lehetett megfigyelni. A világűrből beérkező néhány deciméteres test körül a pálya első felén közel egyenletesen fénylett fel a több ezer Celsius-fokra gerjesztett plazmacsatorna.
A csúcsfényesség környékén –6, –8 magnitúdó fényességet ért el a meteor, ami valamivel meghaladja a Vénusz bolygó legnagyobb fényességét. Ezt követően fényessége csökkent, miközben anyagdarabok szakadoztak le róla, ezt szaknyelven fragmentálódásnak nevezik.
Az AMS78 jelű bajai állomás a tűzgömböt a Nagy Medve (Ursa Major) csillagkép irányában északra, a győri AMS90-es állomás közel függőlegesen lefelé hullva délkeletre látta a a Canis Minor, Monoceros csillagképekben.
A két kamera adatai szerint a hullás Magyarország felett történt.
Az elért legnagyobb fényessége miatt valószínűsíthető, hogy a tűzgömb teljes anyaga elégett, elporladt a magaslégkörben.
A videót IDE KATTINTVA nézheti meg.
Borítókép: Képernyőkép (Fotó: Meteoritok.org)