Ciuca: Romániának nincs mitől tartania

Moszkva fegyveres konfliktusba való beavatkozással vádolta meg Bukarestet.

MIG-21
A Romanian Army MIG 21 Lancer flies next to an US Air Force refueling plane 02 May 2007 during joint exercises with Romanian air force teams at the Mihail Kogalniceanu air base, 250 kms east of Bucharest. Hundreds of US and Romanian pilots and ground staff are taking part in the two-week joint air exercises near the Black Sea port city of Constanta ahead of the opening of a US base in the area. The Sniper Lance '07 exercise involves about 30 fighter planes MiG-21 Lancer and F15s. The Romanian Parliament is to vote 02 May 2007 whether to approve the US military bases and access through Romania's territory. Romania and the United States signed an agreement in December 2005 to open four US bases in the southeastern European country,which joined NATO the previous year and the European Union in January 2007. AFP PHOTO / DANIEL MIHAILESCU (Photo by DANIEL MIHAILESCU / AFP) Fotó: DANIEL MIHAILESCU / AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nicolae Ciuca román miniszterelnök szerint a NATO-n belül megszülettek a konkrét intézkedések a keleti tagállamok védelmére, így Romániának nincs mitől tartania. A kormányfő ezt annak kapcsán jelentette ki, hogy az orosz védelmi minisztérium szóvivője ukrán vadászgépek állomásozásának engedélyezésével vádolta meg Romániát. A moszkvai intés értelmében a fegyveres konfliktusba való beavatkozásnak értékelhető, ha egyes országok repülőterein ukrán katonai gépek állomásozhatnak, amelyeket utólag Oroszország hadserege ellen vetnek be. Ciuca válaszában arra emlékeztetett: 

a konfliktus első napján egy ukrajnai vadászgép betévedt a román légtérbe, de éppen azért, hogy ne vádolhassák meg Romániát a konfliktusba való beavatkozással, a gép csak fegyvertelenül hagyhatta el az országot.

Hari Bucur-Marcu román biztonságpolitikai és katonai szakértő úgy látja, egy tévedés is könnyen háborús indokként értelmezhető az orosz akciók közelsége miatt, ezért nagy a nyomás Románia, illetve a NATO védelmi rendszerén. 

– Minden lövedék, amely romániai célba talál, háborús indokként kezelhető. 

Ugyancsak erről van szó, ha egy vadászgép megsérti Románia, azaz a NATO légterét. Vagy ha egy hadihajó megsérti a román felségvizeket. Nem könnyű helyesen felmérni, hogy egy ilyen helyzet agressziónak minősíthető vagy egy tüzérségi, repülési, hajózási hibának – fogalmazott megkeresésünkre a szakértő. Hozzátette: ez fordítva is igaz. Mint mondta, Romániának jogában áll, hogy radarral felmérje a határain túli, de azokhoz közel eső légteret az ukrajnai helyzet alakulásának megítélése érdekében.

– Képzeljük el, ha egy orosz vadászgép pilótája egy rakétát lő a közeli román radarra, hiszen ehhez megfelelő technikával nagyon sok vadászgéptípus rendelkezik. Teszi ezt azért, mert azt hiszi, hogy bemérte őt egy ukrán légvédelmi radar, s így célkeresztbe került. Ez egy olyan eset, amikor tévedésből léphetnek az orosz erők. 

De számtalanszor megtörtént már, hogy az oroszok tesztelték a román légi rendőrség reagálási készségét. 

Vagy például tesztelték az ő hadihajójuk fenyegetésére érkező reakciókészséget. Bármikor félreértelmezhető egy ilyen teszt. Ha támadásnak minősítik az akciót, a románok lelőhetik az orosz vadászgépet vagy elsüllyeszthetik a hadihajót. Amit az oroszok úgy értékelhetnének, hogy a NATO-agresszió áldozatai – fogalmazott Hari Bucur-Marcu.

Borítókép forrás: AFP/Daniel Mihailescu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.