Nicolae Ciuca román miniszterelnök szerint a NATO-n belül megszülettek a konkrét intézkedések a keleti tagállamok védelmére, így Romániának nincs mitől tartania. A kormányfő ezt annak kapcsán jelentette ki, hogy az orosz védelmi minisztérium szóvivője ukrán vadászgépek állomásozásának engedélyezésével vádolta meg Romániát. A moszkvai intés értelmében a fegyveres konfliktusba való beavatkozásnak értékelhető, ha egyes országok repülőterein ukrán katonai gépek állomásozhatnak, amelyeket utólag Oroszország hadserege ellen vetnek be. Ciuca válaszában arra emlékeztetett:
a konfliktus első napján egy ukrajnai vadászgép betévedt a román légtérbe, de éppen azért, hogy ne vádolhassák meg Romániát a konfliktusba való beavatkozással, a gép csak fegyvertelenül hagyhatta el az országot.
Hari Bucur-Marcu román biztonságpolitikai és katonai szakértő úgy látja, egy tévedés is könnyen háborús indokként értelmezhető az orosz akciók közelsége miatt, ezért nagy a nyomás Románia, illetve a NATO védelmi rendszerén.
– Minden lövedék, amely romániai célba talál, háborús indokként kezelhető.
Ugyancsak erről van szó, ha egy vadászgép megsérti Románia, azaz a NATO légterét. Vagy ha egy hadihajó megsérti a román felségvizeket. Nem könnyű helyesen felmérni, hogy egy ilyen helyzet agressziónak minősíthető vagy egy tüzérségi, repülési, hajózási hibának – fogalmazott megkeresésünkre a szakértő. Hozzátette: ez fordítva is igaz. Mint mondta, Romániának jogában áll, hogy radarral felmérje a határain túli, de azokhoz közel eső légteret az ukrajnai helyzet alakulásának megítélése érdekében.
– Képzeljük el, ha egy orosz vadászgép pilótája egy rakétát lő a közeli román radarra, hiszen ehhez megfelelő technikával nagyon sok vadászgéptípus rendelkezik. Teszi ezt azért, mert azt hiszi, hogy bemérte őt egy ukrán légvédelmi radar, s így célkeresztbe került. Ez egy olyan eset, amikor tévedésből léphetnek az orosz erők.
De számtalanszor megtörtént már, hogy az oroszok tesztelték a román légi rendőrség reagálási készségét.
Vagy például tesztelték az ő hadihajójuk fenyegetésére érkező reakciókészséget. Bármikor félreértelmezhető egy ilyen teszt. Ha támadásnak minősítik az akciót, a románok lelőhetik az orosz vadászgépet vagy elsüllyeszthetik a hadihajót. Amit az oroszok úgy értékelhetnének, hogy a NATO-agresszió áldozatai – fogalmazott Hari Bucur-Marcu.
Borítókép forrás: AFP/Daniel Mihailescu)