Irán szerint továbbra is Washingtonon múlik a megállapodás

Moszkva bejelentette, az oroszellenes szankciók nem árthatnak az orosz–iráni együttműködéseknek.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 03. 16. 13:45
Bécs, 2021. december 17. Iráni zászló a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bécsi központjának otthont adó irodaház elõtt 2021. december 17-én. MTI/AP/Michael Gruber Fotó: Michael Gruber Forrás: MTI/AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tartós és szilárd egyezség születhet az iráni atomalku megmentését célzó bécsi tárgyalásokon, amennyiben Washington realistán áll a megbeszélésekhez – szögezte le az iráni külügyminiszter szerdán, kínai hivatali partnerével folytatott telefonos megbeszélésén. Az IRNA iráni állami hírügynökség tájékoztatása szerint Hoszein Amirabdollahián méltatta Kína Bécsben zajló egyeztetéseken vállalt konstruktív szerepét, valamint bejelentette, hogy Teherán delegációt küld az afgánközi egyeztetések harmadik, pekingi fordulójára. Vang Ji kínai külügyminiszter a maga részéről reményét fejezte ki, hogy a két ország szorosabbra fűzi kapcsolatait, továbbá kijelentette, Peking elkötelezett a bécsi tárgyalások sikere mellett, és támogatja az Iránra kivetett szankciók eltörlését.

Amirabdollahián kedden Moszkvában tárgyalt, orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval tartott közös sajtótájékoztatóján pedig Lavrov bejelentette, hogy az orosz kormány megkapta az egyeztetéseken Washingtontól kért garanciákat, melyek szerint az Oroszország elleni szankciók nem árthatnak az orosz–iráni kereskedelmi, befektetési és katonai-műszaki együttműködésnek.

A Mehr félhivatalos iráni hírügynökség ezzel kapcsolatban szerdán idézte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) igazgatóját, Rafael Grossit, aki a France24 francia hírtévének adott interjújában azt mondta: az egyeztetések a végső szakaszba juthatnak, amennyiben e garanciák teljesülnek. A NAÜ bécsi székhelyén tavaly áprilisban kezdődtek meg az iráni atomprogramról szóló 2015-ös hathatalmi megállapodás megmentését célzó tárgyalások. Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja (Egyesült Államok, Kína, Oroszország, Franciaország és Nagy-Britannia), valamint Németország 2015-ben abban állapodott meg, hogy Irán nukleáris tevékenységének korlátozása fejében fokozatosan enyhítik, feloldják a Teherán ellen bevezetett büntetőintézkedéseket. Az Egyesült Államok 2018-ban egyoldalúan kilépett a szerződésből, és újból bevezette az iráni gazdaságot fojtogató szankciókat. Erre válaszul Irán is felhagyott azzal, hogy tartsa magát az atomalkuban rögzített kötelezettségeihez.

Borítókép: Iráni zászló a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség bécsi központjának otthont adó irodaház előtt 2021. december 17-én (Fotó: MTI/AP/Michael Gruber)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.