− Az orosz egységek továbbra sem hagytak fel a Kijevet, Harkivot, Mariupolt, Mikolajivot és más településeket érő tüzérségi csapásokkal. Ez lehetetlenné teszi, hogy a városokban ragadt ukránokat és külföldieket szállító humanitárius konvojok biztonságban elhagyják a területeket, valamint a gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányok beérkezését − áll az ukrán külügyminisztérium ma délutáni közleményében. Ezt megelőzően az orosz védelmi minisztérium bejelentette, hogy helyi idő szerint hétfő délelőtt tíz órától az orosz haderő tűzszünetet tart és humanitárius folyosókat nyit meg több ukrán városban.
Az ajánlatot végül az ukrán vezetés visszautasította, ugyanis kiderült, hogy a hat útvonalból négy Oroszországba, vagy Belaruszba vezet.
− Ez így nem elfogadható opció − jelentette ki Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes, aki hozzátette, az, hogy a menekülési útvonalak Oroszországba vezetnek, komoly morális problémákat vet fel. Az orosz tárgyalódelegáció egyik tagja, Vlagyimir Medinszkij háborús bűnnek nevezte Ukrajna humanitárius folyosók blokkolására irányuló döntését.
A „zöldfolyosók” létrehozásáról még múlt csütörtökön döntöttek az ukrán−orosz tűzszüneti egyeztetések második fordulóján. Azóta a hétvégén, szombaton és vasárnap sem sikerült ezeket biztosítani, az ukrán állami szervek közlése szerint az orosz egységek nem tartották be a fegyvernyugvásra irányuló megállapodást.
A Nemzetközi Vöröskereszt szerint a Mariupolból vezető útvonal egy aknamezőre irányította a menekülőket.
− Van egy csapatunk Mariupolban, amely vasárnap készen állt az indulásra, annak ellenére, hogy a megállapodás részletei nem voltak tiszták. Amint az első ellenőrzőponthoz érkeztek, rájöttek, hogy az út, amelyet kijelöltek számukra alá van aknázva − magyarázta Dominik Stillhart, a humanitárius szervezet műveleti igazgatója a BBC brit közszolgálati médiának. Az orosz álláspont szerint az ukrán fél nem tartja magát a megállapodáshoz, ezért nem sikerült még megkezdeni a civilek kimenekítését.
A humanitárius folyosók egyikei azon eszközöknek, amelyekkel el lehet érni, hogy a konfliktus során szembenálló felek ideiglenesen felfüggesszék a harcokat. A legtöbb esetben ezeket az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) tárgyalja le és állítja fel, azonban helyi szervek is közreműködhetnek a megvalósításban.
Amellett, hogy segélyszállítmányok bevitelére, valamint civilek kimenekítésére használják, lehetőséget ad az ENSZ tisztviselőinek és újságíróknak arra, hogy az ostromok során történő potenciális háborús bűncselekményeket dokumentálják.
A „zöldfolyosókat” a XX. század közepétől alkalmazzák különböző konfliktusok során, például a második világháború alatt így menekítették ki a zsidó gyermekeket a nácik által uralt területekről. Ezenfelül a dél-szláv háború során, Szarajevó ostrománál, legutóbb pedig a szír Gúta városának evakuációja során állítottak fel hasonló biztonságos útvonalakat.
Borítókép: Ukrajnai menekültek a lengyel határnál (Fotó: AFP/Louisa Gouliamaki)