Moszkva: besorozott katonák is harcolnak Ukrajnában

Vlagyimir Putyin orosz elnök eddig azt állította, csak hivatásos harcosok vesznek részt az invázióban.

2022. 03. 09. 17:30
PUTYIN, Vlagyimir
Harkiv, 2022. március 8. Kiégett orosz páncélozott harci jármû roncsa Harkivban 2022. március 7-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai mûvelet végrehajtását Ukrajnában. MTI/EPA/Sztanyiszlav Kozliuk Fotó: Sztanyiszlav Kozliuk
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

− Sajnos több esetben is bebizonyosodott, hogy sorkatonák is részt vesznek az Ukrajna területén zajló különleges katonai műveletben

− ismerte el Igor Konasenko orosz védelmi minisztériumi szóvivő. Konasenko hozzátette, a kevés tapasztalattal rendelkező sorkatonák közül többen fogaságba estek. 

A bejelentés azért is lényeges, mivel kedden még maga Vlagyimir Putyin orosz elnök is tagadta, hogy besorozottak részt vennének Moszkva ukrajnai inváziójában, hangsúlyozva, hogy csak hivatásos harcosokat küldenek a frontvonalra. 

Az elmúlt napokban több hír is körbejárta a nemzetközi sajtót, melyek arról számoltak be, hogy az elfogott orosz katonák nagy része fiatal, húsz évnél alig idősebb fiú, akik nem értik, mit keresnek a háborúban. Egyes beszámolók alapján vannak köztük olyanok, akik azt hitték, csak hadgyakorlatra vezénylik őket. A sorkatonák bevetése komoly politikai problémákat vethet fel Oroszországban. A The Daily Telegraph brit konzervatív napilap még hétfőn számolt be arról, hogy a fiatal katonák édesanyjai a szibériai Kuzbassz tartomány kormányzóján kérték számon; miért küldték fiaikat a háborúba. 

− Miért küldték oda a fiainkat? Nem kaptak megfelelő kiképzést. Nézze ezeket a fiúkat, alig húszévesek! Mindegyikük fiatal!

− fakadt ki egyikük, aki ezt követően a kormányzótól is megkérdezte, az ő gyermeke hol van. − Az én fiam egyetemen tanul − hangzott el a válasz. A tartományi vezető ezután elmondta, addig, amíg tart a „különleges katonai művelet”, nem tud információkat közölni róla, sőt az vita tárgya sem lehet.

A katona-édesanyák fontos részét képezik az orosz társadalomnak. A szovjetek afganisztáni háborújának idején is ők indították el azt a „pacifista” hullámot, amely végül − számos más körülmény mellett − a konfliktus lezárásához vezetett.

Borítókép: Kiégett orosz páncélozott harci jármű roncsa Harkivban 2022. március 7-én (Fotó: MTI/EPA/Sztanyiszlav Kozliuk)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.